Opakowania kosmetyków, czyli o ochronie produktów

as

Podstawową funkcją opakowania jest ochrona zawartego w nim produktu. Opakowanie służy nie tylko do prezentowania towaru na sklepowych półkach, ale i ma umożliwiać bezpieczne magazynowanie i transport towaru.

Przed czym chroni opakowanie

Aby zabezpieczyć produkt, część producentów decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie go przy użyciu foliarki. Materiał, który służy do jego produkcji, powinien być dostosowany do właściwości samego kosmetyku, aby w należyty sposób zabezpieczał kosmetyk przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należą do nich:

  • zabrudzenia,
  • utrata świeżości,
  • zmiana barwy,
  • zepsucie.

Opakowanie nie spełnia swojej funkcji ochronnej również wtedy, gdy nie zabezpiecza kosmetyku przed promieniowaniem UV. Błędem jest również takie zaprojektowanie opakowania, które dopuszcza do zbyt częstego kontaktu produktu z powietrzem, ponieważ może dojść do jego utlenienia. Ważne również, aby opakowanie chroniło towar przed zmiennymi temperaturami oraz wilgotnością.

Materiały, z których wykonywane są opakowania

Opakowania na kosmetyki są wykonywane najczęściej z tworzyw sztucznych lub szkła. Wiele firm decyduje się na wykorzystanie w tym celu plastiku, ponieważ materiał ten jest lekki, a to znacznie obniża koszty transportu. Na uwagę zasługują także opakowania wykonane z dbałością o ekologię, czyli w nurcie „bio”. Przykładem są opakowania, które zawierają substancje przyspieszające proces degradacji oraz łatwo poddające się recyklingowi.

Ochrona opakowania

Pamiętaj, że producenci mają prawo do ochrony informacji zawartych na opakowaniach swoich kosmetyków. Ochronie może więc podlegać nazwa produktu, slogan lub skład kosmetyku, o ile jest niespotykany i innowacyjny. Zgodnie z prawem, producent ma prawo także to zastrzeżenia sobie całego opakowania, każdej z jego części.

Ochrona kosmetyku przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi należy do głównych funkcji opakowania. Ważny przy tym jest dobór materiału, zgodnie z właściwościami i przeznaczeniem kosmetyku. Warto przy tym dodatkowo zabezpieczyć swój produkt przy pomocy foliarki ręcznej – folia to wzrost ochrony produktu i informacja dla klienta, że nie był wcześniej używany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *