Zastanawiasz się, czy wyjazd do pracy za zachodnią granicę w charakterze opiekunki osób starszych bez znajomości języka jest w ogóle możliwy? Znasz jedynie podstawy i chcesz opanować język niemiecki w lepszym stopniu? W niniejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, gdzie możesz podszlifować swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.
W jakim stopniu opiekunka powinna znać język niemiecki?
Każda oferta pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech zawiera informację o wymaganym stopniu znajomości języka. Wymagania wobec opiekunek określają każdy senior, który oczekuje opieki, oraz jego rodzina. W większości przypadków wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego. Jest to oczywiście uzasadnione tym, że starsze osoby wymagają całodobowej opieki – rola opiekunki jest spełnianie jego potrzeb, dotrzymywanie towarzystwa, a w razie potrzeby także wezwanie pomocy, np. karetki pogotowia.
Dlaczego opiekunka powinna znać język niemiecki?
Pierwszą i najistotniejszą kwestią jest oczywiście konieczność porozumiewania się i nawiązania relacji z podopiecznym i jego rodziną. Do obowiązków opiekunki należą m.in. podstawowe, codzienne czynności domowe oraz dbanie o zdrowie i potrzeby seniora. Bez znajomości języka trudno byłoby zrobić zakupy, zapisać seniora do lekarza czy zrealizować receptę w aptece. Bardzo ważne jest również zbudowanie przyjaznych relacji z podopiecznym i jego rodziną, co nie jest możliwe bez sympatycznej i przyjaznej rozmowy.
Znajomość języka daje zatem większą pewność i spokój. Jeśli opiekunka posługuje się niemieckim nie musi obawiać się, że w zaskakującej sytuacji nie będzie w stanie sobie poradzić.
Inną kwestią jest to, że znajomość języka pozwala lepiej zorganizować sobie czas wolny, co znacznie przyczyni się do podniesienia komfortu przebywania w obcym kraju.
Czy opiekunka może nie znać języka?
Praca w Niemczech bez języka w charakterze opiekunki jest możliwa, ponieważ – jak wspomnieliśmy wcześniej – wymagania co do jego znajomości zawsze są określane przez seniora i jego rodzinę. Zdarzają się zatem oferty pracy, w których od opiekunki nie wymaga się umiejętności posługiwania się niemieckim. Zdarza się to w sytuacjach, kiedy starsza osoba znajduje się w dobrym zdrowiu i wiele czynności jest w stanie wykonać samodzielnie. Bez języka pracować mogą często opiekunki, które wyjeżdżają na zastępstwo za opiekunkę pracującą przy seniorze na stałe.
Gdzie nauczyć się niemieckiego?
Nauka niemieckiego dla opiekunek bardzo często znajduje się w ofercie agencji, które zatrudniają osoby do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Przyspieszone kursy pozwalają opanować niezbędne podstawy lub doszlifować swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Jest to istotny argument, dla którego warto podejmować legalne zatrudnienie jako opiekunka osób starszych, ponieważ agencje, takie jak np. Centrum Językowe Konik, oferują kursy niemieckiego dla opiekunek za darmo.