Osuszacz wilgoci. 5 wskazówek, jak wybrać najlepszy

Nadmierna wilgotność w domu jest uciążliwa. Zaparowane okna, pranie, które schnie kilka dni, a do tego pleśń na ścianach i suficie. Na szczęście wilgoć w domu można łatwo ograniczyć.

Podstawą jest sprawna wentylacja w mieszkaniu oraz częste wietrzenie pomieszczeń, również zimą. Czy coś jeszcze może pomóc? Do szybkiego i skutecznego obniżenia poziomu wilgotności w domu można wykorzystać osuszacz wilgoci. Osuszacz powietrza to urządzenie elektryczne, którego najwydajniejsze modele działają, wykorzystując pracę sprężarki i obieg czynnika chłodniczego.

Wskazówka! Mimo obecności czynnika chłodniczego, osuszacze wilgoci nie chłodzą powietrza. Wręcz przeciwnie, wydmuchiwane powietrze może podwyższyć temperaturę otoczenia o około 1-2 stopnie Celsjusza.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza wilgoci i jak odpowiednio dobrać wydajność osuszania.

Jak wybrać osuszacz wilgoci? 5 wskazówek, które będą dla Ciebie przydatne!

1. Dobierz wydajność osuszania

Na aukcjach internetowych oraz w sklepach z elektroniką najpopularniejsze osuszacze wilgoci mają wydajność osuszania 10 lub 20 litrów na dobę. Skąd jednak masz wiedzieć, czy jest to wystarczające dla Ciebie?

Dla ułatwienia przyjmuje się, że do typowych pomieszczeń mieszkalnych
z wysoką wilgotnością potrzeba 10 litrów wydajności na każde 20 metrów kwadratowych przestrzeni.

Zatem jeśli chcesz osuszyć pomieszczenie, które ma 40 metrów kwadratowych, to osuszacz wilgoci o wydajności 20 l/24 h będzie dobrym wyborem.

Pamiętaj jednak, że największą wydajność urządzenia te osiągają w optymalnych warunkach, czyli gdy wilgotność względna wynosi 80%, a temperatura otoczenia 30°C. Im zimniej i bardziej sucho, tym wydajność osuszania na dobę jest mniejsza.

2. Twój osuszacz wilgoci powinien mieć kółka

Osuszacze powietrza nie są duże. Te o wydajności 20 litrów na dobę swoimi wymiary przypominają szafkę nocną albo przenośną lodówkę. Są jednak dosyć ciężkie! Mogą ważyć nawet około 20 kg, dlatego tak istotne jest, żeby wybrany przez Ciebie osuszacz wilgoci miał kółka jezdne.

Kółka jezdne osuszacza powietrza

Mobilność urządzenia pozwala na łatwe ulokowanie go w innym miejscu lub przetransportowanie go do innego pomieszczenia.

3. Zwróć uwagę na funkcję oczyszczania powietrza

Wilgotne miejsca sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów oraz pleśni. Zarodniki grzybów pleśniowych zaliczane są do alergenów. Ponadto mogą być przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych, złego samopoczucia oraz problemów skórnych.

Osuszacz wilgoci z filtrem HEPA będzie idealnym wyborem. Tego rodzaju filtr skutecznie odfiltrowuje nie tylko zarodniki pleśni, ale także wirusy, bakterie i pyły zawieszone, będące składnikami smogu.

Możesz także szukać modeli, które wyposażone są w lampę UV i jonizator powietrza, które wspierają proces oczyszczania powietrza oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów na mokrych elementach wewnątrz urządzenia.

4. Sprawdź cenę!

Ile trzeba zapłacić za osuszacz wilgoci? Za model o wydajności 20 litrów na dobę trzeba zapłacić około 800 złotych. O połowę mniejsza wydajność to również o połowę mniejszy koszt. Modele z pełnym wyposażeniem (z filtrem HEPA, lampą UV) i dodatkowymi funkcjami (jonizacja) będą droższe, a ich cena może przekraczać 1000 zł.

5. Pojemnik na skropliny wcale nie musi być duży

Osuszacz wilgoci wykorzystuje proces kondensacji wody z powietrza. Wszystko dzięki obniżeniu temperatury pobieranego powietrza poniżej punktu rosy.

Zebrana z powietrza woda gromadzona jest w pojemniku osuszacza wilgoci.
W zależności od modelu pojemność zbiornika jest różna: od 1,5 do nawet 6 litrów.

Wielkość pojemnika nie jest jednak aż tak istotna. Owszem, kiedy pojemnik zapełni się wodą, urządzenie automatycznie wstrzyma proces osuszania. W przypadku małego zbiornika oczywiście dojdzie do tego szybciej.

Osuszacz powietrza z gumowym wężykiem do stałego odprowadzania skroplin

Jednak standardem w osuszaczach wilgoci jest tryb pracy ciągłej oraz możliwość podłączenia gumowego wężyka. Wówczas poprzez rurkę skropliny mogą być odprowadzane do zewnętrznego pojemnika np. dużej miski lub wiadra.

Dzięki temu wody nie trzeba wylewać tak często. Pamiętaj jednak, że wtedy urządzenie samo nie wstrzyma swojej pracy.

Osuszacz wilgoci czy pochłaniacz wilgoci? Musisz wiedzieć, że to nie to samo

Osuszacz wilgoci (kondensacyjny osuszacz powietrza), to urządzenie na prąd, wyposażone w miernik wilgotności i higrostat. Może mieć filtry oczyszczające powietrze oraz dodatkowe funkcje, pozwalające na automatyczne wyłączenie lub sterowanie przez aplikację mobilną.

A czym jest pochłaniacz wilgoci? To zwykle niewielki gadżet, którego najważniejszym elementem są wymienne wkłady higroskopijne.

Substancje takie jak chlorek wapnia charakteryzują się fizyczno-chemicznymi właściwościami do wchłaniania wody z powietrza. Dlatego pochłaniacz wilgoci nie potrzebuje prądu, nie ma filtrów ani higrometru. To najzwyklejszy plastikowy pojemnik,
w którym umieszcza się substancję higroskopijną.

Najważniejszą różnicą między tymi urządzeniami jest jednak wydajność osuszania. Osuszacz wilgoci może dziennie zgromadzić w swoim zbiorniku od kilku do kilkudziesięciu litrów wody pobranej z powietrza. O wiele gorzej wypada pochłaniacz wilgoci, którego wydajność to zazwyczaj od kilkuset mililitrów do kilku litrów wody w ciągu miesiąca. To ogromna różnica!

Osuszacz wilgoci, czy warto? Jeśli masz problem z nadmierną wilgocią to zdecydowanie TAK

Osuszacz powietrza to proste w obsłudze urządzenie, które szybko i skutecznie obniży poziom wilgotności w mieszkaniu. To szczególnie przydatne dla osób, które mieszkają
w starych kamienicach lub domach, w których doszło do zalania lub powodzi.

Nadmierna wilgoć wpływa na komfort mieszkania oraz na stan techniczny pomieszczeń. Łuszcząca się farba, nieestetyczne zacieki i odpadające tapety to standard. Poza tym duża wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, która szkodzi zdrowiu, szczególnie dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *