Otwieramy szkołę tańca – jak napisać biznesplan?

2

Szkoła tańca to dobry i sprawdzony pomysł na biznes, co oczywiście nie oznacza, że wystarczy zarejestrować działalność, a klienci będą tłumnie przybywać drzwiami i oknami. Podobnie, jak w przypadku każdej innej działalności, podstawą udanego działania i prosperowania szkoły tańca powinien być dobrze napisany biznesplan.

Aby otworzyć biznes tańca, potrzebne są przede wszystkim umiejętności. Owszem, osoba, która nie ma nic wspólnego z tańcem również może założyć taki biznes, pod warunkiem, że zatrudni wielu doświadczonych instruktorów. Jednak ktoś, kto zna się na tej branży, doskonale zna wszystkie jej aspekty i będzie mu o wiele łatwiej zaplanować biznes w taki sposób, by miał szansę powodzenia na lokalnym rynku. Trzeba bowiem pamiętać, że szkoła tańca to oferta przede wszystkim dla lokalnej społeczności i będzie miała klientów jedynie wśród osób, które mieszkają w danym mieście lub w najbliższych okolicach.

Dobra lokalizacja, wygodna siedziba

Pisząc biznesplan dla szkoły tańca, należy zadbać o wszystkie aspekty prowadzenia przyszłego biznesu. Przede wszystkim, trzeba dysponować odpowiednio wysokim kapitałem, który będzie potrzebny już na starcie działalności. W tym celu przydadzą się albo oszczędności, albo dobre formy kredytowania, które nie będą nadmiernie obciążały budżetu startującego biznesu. Na samym początku potrzebna będzie przede wszystkim dobra siedziba w sprawdzonej lokalizacji. Powinna mieć dobry dojazd oraz znajdować się w atrakcyjnej dzielnicy. Nikt bowiem nie będzie chciał korzystać z usług szkoły znajdującej się w kiepskiej lokalizacji. Sama siedziba szkoły powinna mieć odpowiednio duży metraż, aby można było w niej zorganizować co najmniej kilka sal ćwiczeniowych, a także przebieralni i całego zaplecza technicznego czy organizacyjnego. Warto więc już na samym początku pisania biznesplanu mieć na oku ciekawą lokalizację.

Rozbudowana oferta dla różnych grup klientów

W tworzeniu biznesplanu nie można zapomnieć również o ofercie dla potencjalnych klientów. Im będzie ona bardziej rozbudowana, tym lepiej, gdyż więcej osób będzie zainteresowanych zajęciami. Szkoła tańca Kraków lub placówka znajdująca się w innym dużym mieście musi mieć duży wybór zajęć zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Trzeba też pamiętać, że w dzisiejszych czasach popularne są bardzo różne formy tańca. Podczas gdy jedni są zainteresowani klasycznymi tańcami czy baletem dla dzieci, inni wolą hip hop, salsę czy tango. Dobrze jest również zorganizować kursy dla początkujących i zaawansowanych, kursy dla par oraz naukę tańca dla przyszłych nowożeńców. Osoby, które planują ślub, często zapisują się na kurs tańca po to, by na weselu zachwycić swoich gości efektownym pierwszym tańcem. W biznesplanie poza bogatą ofertą warto również umieścić długofalową strategię marketingową, sposoby reklamy i promocji oraz różne drogi dotarcia do potencjalnych klientów. To szczególnie ważne wtedy, gdy planujemy otworzyć szkołę tańca w mieście, gdzie takich szkół jest już kilka i będziemy musieli na początku zmierzyć się z dużą konkurencją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *