Outsourcing pracowniczy – plusy i minusy takiego rozwiązania

business outsourcing

Duże przedsiębiorstwa, rekrutujące spore ilości pracowników, coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy fachowców w dziedzinie przyjmowania pracowników. Zjawisko outsourcingu w biznesie znane jest nie od dziś, bowiem duże przedsiębiorstwa od dłuższego czasu wynajmują firmy zewnętrzne do pomocy przy wykonywaniu części obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Outsourcing pracowniczy zwraca uwagę bezpośrednio na pracowników i ich relację z przedsiębiorstwem, co zdejmuje z przedsiębiorców obowiązki kadrowe.

Na co można liczyć w outsourcingu pracowniczym?

Usługi outsourcingu pracowniczego realizują zwykle agencje pośrednictwa pracy, specjalizujące się w pozyskiwaniu i obsłudze kadrowej nowych pracowników. Do ich obowiązków należy szczególnie prowadzenie zakresu rekrutacji, podpisywanie umów w imieniu pracodawcy- wówczas firma outsourcingowa pełni rolę pełnomocnika przedsiębiorstwa, wypłacanie wynagrodzeń, kontrola nad okresowymi badaniami pracowników, organizowanie zastępstw, przeprowadzanie szkoleń, obsługa systemów motywacyjnych. Jak widać, firmy zajmujące się outsourcingiem pracowniczym zajmują się kompleksową obsługą związaną z rekrutacją i dokumentacją pracowniczą, zdejmując tym samym niemały ciężar z rąk pracodawcy.

Wady i zalety korzystania z outsourcingu pracowniczego

Skorzystanie z firmy zajmującej się rekrutacją pracowników posiada sporo plusów. Należy do nich obniżenie kosztów związanych z rekrutacją- agencje pośrednictwa pracy posiadają zazwyczaj bazy swoich pracowników, a dodatkowo prowadzą kilka rekrutacji jednocześnie, maksymalnie obniżając przy tym koszty. Sam proces rekrutacji staje się również sprawniejszy i bardziej efektywny, a pracownicy firm outsourcingowych zajmujących się pracownikami posiadają profesjonalną wiedzę z zakresu rekrutowania pracowników. System pośredniego zatrudniania pracowników niesie również ze sobą pewne ryzyko.

Przede wszystkim przedsiębiorca nie ma bezpośredniej styczności z nowym pracownikiem. Nowa osoba zatrudniona do pracy może czuć pewien dyskomfort, bowiem odpowiada zarówno przed przedsiębiorcą, jak i przed agencją pracy tymczasowej, która go rekrutuje. Zatrudniając pracownika za pośrednictwem firmy outsourcingowej istnieje również trudność w obserwowaniu rozwoju zawodowego tego pracownika, co uniemożliwia znalezienie jego potencjału. Ogólnie w społeczeństwie istnieje niska akceptacja agencji pośrednictwa pracy. Mają one nie najlepsze opinie ze względu na traktowanie pracowników oraz niskie proponowane stawki.

Kiedy skorzystać z usług firmy outsourcingowej?

Prowadząc niewielkie przedsiębiorstwo, zatrudniające małą ilość pracowników nie ma sensu korzystania z firmy outsourcingowej, zajmującej się rekrutacją pracowników. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dużych firm, gdzie rekrutacja przebiega masowo, a właściciel przedsiębiorstwa nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dokonać rekrutacji. Patrząc na rozmiar swojej firmy, ilość potrzebnych pracowników oraz wady i zalety korzystania z zewnętrznych firm rekrutujących należy wybrać wariant najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

Więcej informacji na temat outsourcingu pracowników uzyskasz na stronach agencji pracy http://www.staffpartners.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *