Parkiet czy deska podłogowa – co wybrać?

Podłoga drewniana niejedno ma imię. Choć może nam kojarzyć się z parkietem wykonanych z drobnych deseczek, do wyboru mamy również duże deski podłogowe, z których można układać duże powierzchnie. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i stylistyki wnętrza.

Drewniane podłogi są idealnym rozwiązaniem, stosowanym od pokoleń. Drewno jest ciepłe, naturalne, daje doskonały efekt estetyczny, a przy tym jest trwałe i wytrzymałe. To zdecydowanie dużo lepsza jakość niż popularne panele, które są robione z materiałów drewnopodobnych. Choć koszt wykonania podłogi z drewna jest wyższy i to całkiem sporo od położenia paneli, warto inwestować w taką formę wykończenia. Będzie to bowiem rozwiązanie na długie lata.

Deski podłogowe

Deski podłogowe są długie, mają różną szerokość i mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna. Na podłogach najczęściej spotykany jest dąb i jesion, coraz bardziej popularne są również deski z egzotycznego drewna, które często dają świetny efekt aranżacyjny. Oczywiście, im bardziej egzotyczny gatunek, tym droższe będzie wykonanie podłogi. Jednak efekt również będzie świetny. Deski podłogowe kładzie się w kierunku okna i padania promieni słonecznych, można je również montować wzdłuż dłuższej ściany. Takie rozwiązanie na podłodze doskonale sprawdza się we wnętrzach o różnej stylistyce, przede wszystkim w dużych, jasnych i przestronnych pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy minimalistycznym. Wybierając deski podłogowe, trzeba pamiętać, że wymagają one właściwej pielęgnacji i dbania o to, by nie miały kontaktu z wodą czy wilgocią. Mogą w ten sposób szybciej się odkształcać i tracić na wyglądzie.

A może klasyczny parkiet?

Alternatywą dla desek podłogowych może być parkiet drewniany, który wykonuje się z niewielkich, drewnianych klepek. Największą ich zaletą jest możliwość zróżnicowanego układania, między innymi w jodełkę. Dzięki temu uzyskuje się świetny efekt aranżacyjny, nawiązujący do dawnych, klasycznych wnętrz. I właśnie w takich klasycznych pomieszczeniach i w tradycyjnym wystroju parkiet prezentuje się najlepiej. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto zadbać o to, by było odpowiednio wyeksponowane. Parkiet najlepiej się prezentuje, gdy jest niczym nie zasłonięty. Warto więc odpuścić sobie dywany czy wykładziny, gdyż w ten sposób nasz super parkiet wykonany za spore pieniądze będzie zupełnie niewidoczny. Bez względu na to, czy decydujemy się na deski podłogowe, czy na wykonanie klasycznego parkietu, warto zadbać o ty, by zajęli się tym fachowcy z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko od jakości materiału, ale również od solidnego montażu zależy bowiem, jak długo podłoga będzie sprawowała się jak nowa. Jeśli interesują Cię parkiety Warszawa, warto wybierać firmy, które są na rynku od dłuższego czasu, mają doświadczenie i przede wszystkim cieszą się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Im dokładniej wybierzemy wykonawcę, tym większą możemy mieć pewność, że nasza drewniana podłoga będzie cieszyła oczy przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *