Perfumy na rozmowie kwalifikacyjnej: tak czy nie?

Gratulacje! Zostałeś wybrany na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat wyróżnia się kilkoma cechami, które wyróżniają się na tle pracodawcy zarówno podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak i po niej.

Cechy te obejmują:

  • uścisk dłoni kandydata

  • kontakt wzrokowy

  • styl wypowiadania się

  • zapach

Wielu profesjonalistów, kobiet i mężczyzn spryskuje się ulubionymi perfumami w ramach codziennej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy jest to w biurze, w domu czy w mieście, jeśli ktoś „dobrze pachnie” wiąże się to z dobrym wyglądem, statusem, bogactwem, formalnością, atrakcyjnością i samooceną (wymieniając tylko kilka). Fajna perfumetka 33 ml może sprawić, że poczujemy się ładni, uwodzicielscy, przystojni lub wytrzymali i zapach, który się z niej wydobywa może wzbudzać wzbudzą pozytywne uczucia i wspomnienia. Biorąc pod uwagę ten potężny efekt, przywiązanie między ludźmi i ich perfumami jest niebiańskie.

Ale czy kandydat może nosić perfumy lub wodę kolońską na rozmowie o pracę?

Prosimy o rozważenie tych uwag od specjalistów HR, którymi chcemy się z Wami dzisiaj podzielić. Jedni sądzą, że absolutnie nie, bowiem niektórzy ludzie cierpią na migrenę lub bóle głowy od perfum i wody kolońskiej. Po co ryzykować podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Inni mówią: Nie! Nie! Nie! Zbyt intensywny zapach podczas rozmowy kwalifikacyjnej to wielkie nie nie! Jeden z naszych rozmówców stwierdził, że gdyby ktoś przyszedł do jego biura na rozmowę i czuć byłoby od niego ciężką wodę kolońską, skróciłby rozmowę tylko po to, aby wyciągnąć go z jego biura, ponieważ bardzo boli go głowa od tego zapachu. Szkoda byłoby nie móc w pełni „sprzedać się” podczas rozmowy o pracę tylko z powodu wody kolońskiej, prawda?

Nikt nie powinien mieć na sobie wody kolońskiej podczas jakiegokolwiek wywiadu. Wielu postępowych pracodawców nie przestrzega zasad dotyczących zapachów w miejscu pracy, dlatego warto zdawać sobie sprawę z bieżących praktyk, jednak inaczej jest gdy mowa o delikatnej wodzie toaletowej – ta zdaje się mieć przyzwolenie.

Czasami jednak rozmówcy mogą skrócić normalnie godzinną rozmowę do 10 minut, gdy obecni na niej ludzie duszą się w wodzie kolońskiej, i to nawet nie będąc wrażliwym na zapach. Po prostu nigdy nie wiesz, co może zniechęcać ludzi, więc po co ryzykować?

Może wydawać się dziwne, że zwykłe pragnienie dobrego zapachu podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zagrozić kandydaturze. Ale jak widać – może. Zmysł węchu człowieka jest najbardziej wrażliwy ze zmysłów. Badania wykazały, że – zapach – to zmysł najczęściej związany z naszymi wspomnieniami emocjonalnymi – dobrymi i złymi. Więc nawet jeśli twój osobisty zapach sprawia ci przyjemność, nie możesz przewidzieć, jak zareaguje rozmówca. A jeśli ta reakcja będzie negatywna, zaszkodzi twojej kandydaturze na wymarzone miejsce pracy.

Zasadniczo więc kandydaci powinni unikać noszenia perfum na rozmowy kwalifikacyjne – szczególnie, jeśli jest to bardzo intensywny zapach. Poza tą okazją – można sobie poszaleć z ulubionymi zapachami, a nawet się powinno, bo dlaczego nie!?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *