Siedzenie samochodowe dla dziecka – czego szukać?

Korzystanie z odpowiedniego dziecięcego fotelika samochodowego jest najlepszym sposobem zapobiegania poważnym obrażeniom dzieci podczas kolizji. Informacje te pomogą Ci znaleźć odpowiedni fotelik dziecięcy odpowiedni do wzrostu, masy ciała i rozwoju dziecka.

Czego szukać?

Przy zakupie dziecięcego fotelika samochodowego do użytku w naszym kraju, poszukaj etykiety z krajowym znakiem bezpieczeństwa. Ta etykieta wskazuje, że siedzenie jest zgodne z europejskimi przepisami i standardami i jest legalne.

Każdy dziecięcy fotelik samochodowy i czy innowacyjny pas Smart Kid Belt Polska musi mieć datę ważności lub okres przydatności i nie należy go używać po tym terminie.

Foteliki samochodowe dla niemowląt

Noworodki i niemowlęta potrzebują specjalnej ochrony w pojeździe. W razie zderzenia prawidłowo zainstalowany fotelik samochodowy skierowany tyłem do kierunku jazdy może uratować życie dziecka.

Ustawa o ruchu drogowym wymaga, aby dzieci korzystały z fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy, dopóki dziecko nie waży co najmniej 9 kg. Najlepiej jest trzymać dziecko w foteliku samochodowym skierowanym tyłem do kierunku jazdy, dopóki nie osiągnie zalecanych przez producenta maksymalnych limitów masy i wzrostu. Niektóre foteliki skierowane tyłem do kierunku jazdy są przeznaczone dla dzieci o wadze do 20 kg.

Kiedy dziecko przekroczy maksymalne limity masy lub wysokości fotelika dziecięcego skierowanego tyłem do kierunku jazdy, może przenieść się na większy, rozkładany fotelik niemowlęcy / dziecięcy i pozostać przodem do kierunku jazdy, dopóki dziecko nie będzie gotowe do jazdy twarzą do przodu.

Foteliki samochodowe dla dzieci

Ustawa o ruchu drogowym zezwala dzieciom o wadze od 9 kg do 18 kg na korzystanie z dziecięcego fotelika samochodowego skierowanego do przodu lub fotelika samochodowego skierowanego do tyłu, o ile producent fotela samochodowego nie zaleca jego użycia w inny sposób.

Najlepiej jest trzymać dziecko w foteliku dziecięcym skierowanym do przodu, dopóki nie osiągnie zalecanych przez producenta maksymalnych limitów masy i wzrostu.

Fotelik skierowany do przodu wykorzystuje pasek mocujący, aby zapobiec przesuwaniu się fotelika dziecięcego do przodu i spowodowaniu obrażeń w wyniku kolizji. Ważne jest, aby używać paska mocującego takiego jak Smart Kid Belts dokładnie zgodnie z zaleceniami producenta.

Foteliki podwyższające

Foteliki podwyższające są odpowiednie dla dzieci, ale pasy bezpieczeństwa lepiej je chronią. Foteliki podwyższające chronią dzieci przed poważnymi obrażeniami 3-krotnie lepiej niż same pasy bezpieczeństwa – warto o tym pamiętać.

Ustawa o ruchu drogowym wymaga, aby dzieci o wadze od 18 kg do 36 kg mające mniej niż 145 cm i które nie ukończyły 8 lat, aby korzystały z fotelika podwyższającego lub miały zezwolenie na dalsze korzystanie z fotelika skierowanego do przodu, o ile producent fotela samochodowego zaleca takie zastosowanie. Najlepiej jest trzymać dziecko w foteliku podwyższającym, dopóki nie osiągnie zalecanych przez producenta maksymalnych limitów masy i wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *