PIT online – jak to działa?

Każda osoba, która uzyskuje z wykonywanej przez siebie pracy dochody, musi raz w roku zrobić rozliczenie PIT. Istnieje kilka sposobów, aby tego dokonać – można rozliczyć pit w sposób tradycyjny, lub też wykonać rozliczenie PIT online. Ta druga opcja staje się coraz popularniejsza – jak to działa i o czym trzeba pamiętać?

pit online

  • PIT online – jak złożyć?
  • Rozliczenie PIT online – zalety
  • Program PIT – proste i szybkie rozliczenie

PIT online – jak złożyć?

By rozliczyć PIT online (czyli ePIT), można skorzystać z pomocy biura księgowego, lub też samodzielnie wypełnić niezbędne formularze na stronie Ministerstwa Finansów. Najwygodniejszym, najmniej skomplikowanym sposobem jest jednak wykorzystanie ze specjalnych programów, które znacznie ułatwią nam złożenie deklaracji podatkowej. Wystarczy uzupełnić w nich odpowiedzi na kilka jasnych i przejrzystych pytań, a program sam wpisze odpowiednie kwoty w prawidłowych okienkach formularza. Gdy wybierzemy opcję “wyślij PIT online” – nasze zeznanie podatkowe dotrze prosto do urzędu skarbowego.  PIT online możemy także rozliczyć wspólnie z małżonkiem – wystarczy podpisać go danymi jednego z małżonków, by był ważny. 

Rozliczenie PIT online – zalety

Przesłanie deklaracji PIT przez Internet ma ogromną ilość zalet. Przede wszystkim – rozliczając się online, możemy liczyć na szybszy zwrot podatku. Gdy rozliczamy się w urzędzie skarbowym w tradycyjny sposób, na zwrot musimy poczekać nawet trzy miesiące. Deklaracje PIT złożone przez Internet gwarantują skrócenie czasu oczekiwania do 45 dni.

Gdy rozliczamy się przez Internet – Urząd Skarbowy otrzymuje nasze dokumenty szybciej. Jeśli bowiem dokonujemy rozliczenia PIT za pomocą deklaracji papierowej – urzędnicy muszą dodatkowo wprowadzić wszystkie dane do systemu. Elektroniczny PIT rozwiązuje ten problem – nasza deklaracja nie czeka niepotrzebnie w kolejce. To ważne – gdyż o terminie wypłacania zwrotu podatku decyduje kolejność rozpatrywania rozliczeń podatkowych.

PIT przez Internet to także opcja bardzo wygodna – swój obowiązek możemy wypełnić nie wychodząc z domu. To znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy nie mają wiele czasu wolnego, a także dla osób, które cenią sobie proste i skuteczne rozwiązania. Wystarczy chwila – uzupełnienie danych w programie zajmuje zaledwie parę minut!

Przesyłanie PIT online jest sposobem na to, by zadbać o bezpieczeństwo. Po przesłaniu dokumentu, otrzymujemy na skrzynkę e-mailową UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Nie ma potrzeby drukowania i przechowywania tego dokumentu – wszystko znajduje się w naszym komputerze.

Program PIT – proste i szybkie rozliczenie

Korzystanie z programów, które pomagają w rozliczeniu PIT, to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Nie ma w tym nic dziwnego – formalności dla wielu osób są skomplikowane, a samodzielne wypełnianie dokumentów stwarza spore ryzyko popełnienia błędu.

Program PIT to prosty sposób na złożenie deklaracji podatkowej przez Internet. Jego działanie jest zgodne z zasadami, wyznaczonymi przez Ministerstwo Finansów, posiada także rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości. Jest więc narzędziem bezpiecznym i godnym zaufania. Obsługa programu jest nieskomplikowana, a pełna wersja dostępna jest dla każdego za darmo. Zdecydowanie warto skorzystać!

Czy można rozliczyć PIT online? Jak się okazuje – PIT przez Internet to nic skomplikowanego. To rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić czas i znacznie uprościć sobie całą procedurę – szczególnie, jeśli skorzystamy ze specjalnego programu, który pomaga w uzupełnieniu zeznania podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *