Renowacja lakieru – jak skutecznie odświeżyć wygląd naszego samochodu?

Wygląd naszego samochodu jest w dużym stopniu uzależniony od tego, jak prezentuje się karoseria, czyli warstwa zewnętrzna. To właśnie ona pierwsza rzuca się w oczy i jeśli jest brudna czy porysowana, raczej nie sprawia dobrego pierwszego wrażenia. Jeśli nasze auto jest intensywnie użytkowane, jest również mocno narażone na wszelkie uszkodzenia lakieru. Warto więc dbać o nie na wiele sposobów, aby zapewnić mu dobry wygląd karoserii.

Lakier samochodowy może być bardzo błyszczący i efektowny, szczególnie w przypadku samochodów, które dopiero co opuściły salon samochodowy. Jednak już po krótkim czasie użytkowania wygląd samochodu zaczyna się pogarszać. Lakier wchodzi w reakcję z powietrzem, zaczyna matowieć i tracić blask. Negatywny wpływ na stan lakieru ma również promieniowanie słoneczne, kwaśny deszcz, sól drogowa czy ptasie odchody, które mogą pojawiać się na masce. Niezbyt korzystne są też zwykłe zabrudzenia powstające podczas codziennej jazdy – piasek, pył, kurz czy inne drobne zanieczyszczenia mogą powodować zarysowania lakieru, które później trudno jest usunąć.

Jak przywrócić lakierowi dawny blask?

Jeśli chcemy, żeby lakier samochodowy prezentował się dobrze przez długi czas, trzeba przede wszystkim dbać o regularną pielęgnację i utrzymanie karoserii w czystości. Mycie auta powinno się odbywać za pomocą specjalnych szamponów do karoserii oraz delikatnych gąbek lub ściereczek, które nie będą szorowały lakieru i powodowały dalszych uszkodzeń. Na niewielkie zarysowania dobrym pomysłem mogą być specjalne kredki czy sztyfty dostępne w sklepach motoryzacyjnych, które pozwalają na usunięcie mankamentów i przywrócenie lakierowi dawnego blasku. W renowacji lakieru dobrze sprawdza się również woskowanie auta, które pozwala na stworzenie bariery ochronnej na całej karoserii. Regularnie woskowane auto zdecydowanie dłużej prezentuje się doskonale i dużo rzadziej powstają na nim trudne do usunięcia zarysowania czy uszkodzenia lakieru.

Warto pomyśleć o trwałych powłokach

W poszukiwaniu sprawdzonych sposobów renowacji lakieru i jego ochrony, dobrze jest również zwrócić uwagę na ofertę profesjonalnych warsztatów samochodowych, które zajmują się nakładaniem na auta specjalnych powłok ochronnych. Taką sprawdzoną opcją jest z pewnością powłoka ceramiczna, która jest wyjątkowo trwała, wytrzymała, odporna na działanie promieniowania słonecznego czy innych negatywnych czynników atmosferycznych. Nałożenie powłoki ceramicznej jest kosztowne, gdyż wymaga pracy specjalistów, jednak efekt końcowy zdecydowanie warty jest swojej ceny. Równie popularna w ostatnim czasie jest powłoka z kevlaru, który jest najmocniejszym i najtwardszym materiałem na świecie. Takie rozwiązanie sprawia, że lakier samochodowy jest doskonale chroniony i przez długi czas prezentuje się jak nowy. Choć wszystkie dodatkowe powłoki na karoserii to także dodatkowy wydatek, warto rozważyć ich zastosowanie. Są one bowiem inwestycją, która pozwala uniknąć wielu innych wydatków związanych z późniejszą renowacją uszkodzonego lakieru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *