Planujesz zakup mieszkania? Podpowiemy, jak negocjować z agentem nieruchomości

real-estate-agent

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu większości osób. Nic w tym dziwnego – jest to inwestycja na długie lata, na którą najczęściej bierzemy kredyt. Warto więc zadbać o to, by transakcja przebiegła sprawnie, bezproblemowo, a jednocześnie, aby kupić mieszkanie po okazyjnej cenie.

Osoby, które planują kupić pierwsze w życiu mieszkanie, powinny przede wszystkim skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości, która krok po kroku poprowadzi je po wszystkich elementach transakcji i wyboru mieszkania. Najlepiej wybrać taką agencję, która ma spore doświadczenie i długi staż na lokalnym rynku. To daje pewność, że nasze interesy powierzymy fachowcom, którzy znają się na swojej pracy.

Spory wybór dla klientów biura nieruchomości

Każda agencja nieruchomości posiada swoją bazę mieszkań na sprzedaż, do której w pierwszej kolejności sięga w momencie, gdy zgłasza się osoba chętna do zakupu mieszkania. Ceny tych mieszkań są z góry ustalone przez sprzedających, jednak w wielu przypadkach ceny te są do negocjacji. Jeśli umiejętnie podejdziemy do tematu, może się więc okazać, że kupimy mieszkanie nieco taniej, a nadwyżka, która nam zostanie, będzie na przykład na urządzenie i aranżację wnętrza. Nowe mieszkania Warszawa to zawsze spory wydatek, każda oszczędność będzie więc dużą korzyścią dla kupującego. Bez względu jednak na to, czy kupujemy mieszkanie nowe czy używane, wstępem do jakichkolwiek negocjacji jest obejrzenie wybranej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że na żywo prezentuje się ona nieco gorzej niż na zdjęciach lub że sprzedający w ogłoszeniu nie umieścił wielu istotnych informacji, które mogą mieć wpływ na obniżenie ostatecznej ceny sprzedaży.

Jak negocjować cenę mieszkania?

Komoda Mystic Living 145 Cm AkacjaNegocjacje w agencji nieruchomości najczęściej dotyczą mieszkań używanych, sprzedawanych z rynku wtórnego. Rynek pierwotny rządzi się bowiem własnymi prawami. Mieszkania najczęściej nie są sprzedawane przez agencje, a przez biura należące do deweloperów. A w przypadku mieszkań używanych sporo jest możliwości negocjowania ceny. Jeśli mieszkanie znajduje się w kiepskiej lokalizacji lub posiada niezbyt dobry dojazd, a jest wystawione w cenie, w której sprzedawane są mieszkania w centrum miasta, zdecydowanie warto negocjować. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy sprzedający już od dłuższego czasu chce sprzedać mieszkanie, a nie ma na nie wielu chętnych. Uświadomienie mu, że za taką cenę jeszcze przez wiele miesięcy czy nawet lat mieszkania nie sprzeda, może skłonić go do obniżenia ceny. Negocjacje warto również prowadzić, jeśli po obejrzeniu mieszkania zobaczymy różnego rodzaju usterki, których naprawa wymaga wyłożenia wielu środków finansowych. Wtedy też agencje nieruchomości są otwarte na negocjacje, o ile oczywiście, sprzedający również będzie się zgadzał na obniżenie ceny. Sam agent nieruchomości niewiele jest bowiem w stanie zrobić bez konsultacji z właścicielem mieszkania – nie może obniżać sobie ceny na własną rękę i na prośbę kupującego, gdyż może się okazać, że wtedy do transakcji wcale nie dojdzie.

Szukasz nowego mieszkania na Mokotowie? Sprawdź http://www.mokosfera.com/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *