Na jakiej podstawie wyceniane są nieruchomości pod zastaw?

Experts-Offer-Top-Tips-For-Buying-Investment-Property-1

Poszukując rozwiązań, które zapewnią potrzebną gotówkę, warto zastanowić się nad kredytem hipotecznym, zwanym także kredytem pod zastaw. Jego zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomość (na przykład na domu lub na mieszkaniu), która należy do nas. W porównaniu do innych instrumentów finansowych oferowanych przez banki jest on bardzo korzystny ze względu na niższe oprocentowanie i to, że może być zaciągnięta nawet na kilka lat. Wysokość kredytu pod zastaw zależny jest od wartości zastawionej przez nas nieruchomości. Zatem warto dowiedzieć się, na jakie wsparcie możemy liczyć. Aby to ustali, trzeba oszacować wartość nieruchomości.

Oszacowanie wartości nieruchomości pod zastaw

Oszacowanie wartości nieruchomości pod zastaw nie tylko pozwoli ustalić wysokość wsparcia, na które możemy liczyć ze strony banku, ale także jest niezbędnym elementem każdego procesu wnioskowania o dofinansowanie tego typu. Pożyczki pod zastaw mieszkania i domu lub innego typu nieruchomości po prostu nie zostaną udzielone bez takiego oszacowania. Wszystko dlatego, że zabezpieczenie kredytu polega na ustanowieniu hipoteki na nieruchomość, więc bank musi najpierw sprawdzić wartość nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka i określić, czy wnioskowana przez klienta kwota kredytu jest odpowiednia do jej wartości. W zależności od polityki placówki, do której występujemy o kredyt, wycena nieruchomości wykonywana jest przez pracowników banku lub zlecana rzeczoznawcy majątkowemu.

Wycena bankowa

Budowlani-24Wycena bankowa dokonywana jest przez pracowników banku na podstawie danych o nieruchomości dostarczonych przez jej właściciela, informacji zgromadzonych w drodze inspekcji nieruchomości, wykonanych zdjęć etc. Jeśli pod zastaw chcemy oddać swoje mieszkanie, to określenie jego wartości nastąpi poprzez jego porównanie do podobnych mieszkań występujących na rynku. Pod uwagę brane są następujące cechy: lokalizacja, rodzaj nieruchomości, metraż, technologia budowlana, standard wykończenia, stan techniczny oraz zastosowanie technologii budowlanej. Banki przy wycenie korzystają z różnych źródeł baz danych, takich jak na przykład System Analiz i Monitorowania Ryku Obrotu Nieruchomościami, który prowadzony jest przez Związek Banków Polskich. Za wycenę wykonywaną przez banki z reguły nie ponosi się żadnych kosztów.

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych

Bardzo często banki zlecają wycenę nieruchomości rzeczoznawcom majątkowym, którzy są ekspertami rynku nieruchomości w zakresie szacowania wartości nieruchomości, jak również innych urządzeń związanych z gruntem. Z tego względu wycena mieszkania przez specjalistę jest najbardziej realną, spełniającą warunki rynku. Dzięki temu nie tylko bank będzie miał pewność, że wycena jest odpowiednia, ale my także zyskamy pewność, że wartość mieszkania nie została na przykład zaniżona. W tym przypadku wycena przeprowadzana jest na podstawie cen transakcyjnych (faktycznych cen sprzedaży) lokali znajdujących się na lokalnym rynku lub najbardziej realne stawki zgodne z sytuacją rynkową. Kosztami za usługi rzeczoznawcy zwykle obarczony zostaje kredytobiorca.

1 komentarz

  1. Leszek pisze:

    Uważam, że warto wybrać sprawdzonego rzeczoznawcę majątkowego, zwłaszcza że kwota wyceny nieruchomości ma duży wpływ na zdolność kredytową. Przy ostatnim kredycie hipotecznym korzystałem z usług http://kacprzyk-wyceny.pl/. Serdecznie polecam Pana Krzysztofa. Wycena przeprowadzona należycie i krótkim terminie. Dzięki sprawnemu działaniu przy operacie szacunkowym mogę cieszyć się nową inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *