Na czym polega księgowość online?

Księgowość online, która prowadzona jest przez biuro rachunkowe staje się wśród przedsiębiorców coraz bardziej popularna. Na czym polega?

Co to jest księgowość online?

Każdy przedsiębiorca ma prawo wyboru w jaki sposób chce prowadzić księgowość swojej firmy. Możliwe jest zarówno samodzielne prowadzenie księgowości, zatrudnienie księgowej, lub powierzenie spraw firmy biuru rachunkowemu. Warto także rozważyć, czy księgowość będzie prowadzona w sposób tradycyjny, czy też online. Co to oznacza? Księgowość online, nazywana także księgowością internetową, polega na wykorzystaniu specjalnego oprogramowania lub platformy internetowej. Księgowość taką przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie lub przy wsparciu biura rachunkowego.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje sią na samodzielne prowadzenie księgowości online, wówczas do jego zadań należy wprowadzenie do systemu wszystkich dokumentów, czy odpowiednie ich zewidencjonowanie. Księgowość online prowadzona przy pomocy biura rachunkowego to zaś nic innego jak outsourcing usług księgowych, w którym współpraca odbywa się na odległość. Wszystkie dokumenty dostarczane są zatem księgowej za pośrednictwem poczty elektronicznej lub specjalnie dedykowanej platformy, czy oprogramowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wiele biur rachunkowych dopuszcza nawet możliwość zawarcia umowy bez potrzeby osobistego spotkania.

Księgowość online – korzyści

Prowadzenie księgowości online przy wsparciu biura rachunkowego niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Wysyłając dokumenty elektronicznie, przedsiębiorca nie musi tracić go na przejazd do siedziby biura rachunkowego. Taki model współpracy pozwala też na załatwienie z księgową wielu innych spraw na odległość, a dodatkową korzyścią jest stały i szybki kontakt.

Nie sposób nie wspomnieć też o wymiernych oszczędnościach – elektroniczny obieg dokumentów zwalnia bowiem z konieczności zakupu drukarki, papieru i zorganizowania przestrzeni do przechowywania faktur. Niekwestionowaną korzyścią jest również możliwość wyboru spośród niemal nieograniczonej liczby ofert biur rachunkowych. Przy tradycyjnym modelu współpracy znaczenie ma bowiem lokalizacja biura – jeśli przedsiębiorca zakłada regularne przywożenie dokumentów do księgowej, na ogół decyduje się na usługi biura rachunkowego z siedzibą w tym samym mieście. Księgowość online pozwala zaś nawiązać współpracę z biurem z każdej części kraju, ważne jedynie, aby akceptowało ono taką formę. Tak działa m.in. biuro rachunkowe 5+ w Bielsku Białej, które z powodzeniem prowadzi księgowość firm z całej Polski.

Warto podkreślić, że księgowość online pozwala przedsiębiorcy mieć także pełny wgląd  w podejmowane przez księgową działania. Dodatkowo na udostępnianych przez niektóre biura rachunkowe platformach dostępne są raporty, które umożliwiają bieżące kontrolowanie osiąganych przychodów, kosztów prowadzenia działalności, dochód lub ewentualną stratę.

Jak wybrać biuro rachunkowe do księgowości online?

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości online? Przede wszystkim na zakres świadczonych usług. Skoro przedsiębiorca nie jest ograniczony lokalizacją, powinien poszukiwać oferty, która całkowicie spełni jego oczekiwania. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt finansowy – biura rachunkowe z Bielska z pewnością mogą zaproponować konkurencyjną cenę do tej, oferowanej przez biura z Warszawy, a poziom realizowanych pozostaje na takim samym wysokim poziomie.

Kolejny istotny aspekt to wiedza i doświadczenie księgowej. Warto zweryfikować więc posiadane certyfikaty, dyplomy ukończenia szkoleń, czy poprosić o rekomendacje innych klientów. Przedsiębiorca powinien także upewnić się, czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *