Polsko-Rosyjska współpraca gospodarcza

1034193004

Bez relacji z partnerami handlowymi trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące państwo. Współpraca gospodarcza to podstawowa i elementarna zasada rynku. Żeby rozwijać się w szybkim tempie nie powinno liczyć się wyłącznie na krajowy przemysł. Dlatego też polityka zagraniczna jest zawsze wnikliwie analizowana i przygotowywana.

Ostatnio sporo mówi się o wspieraniu lokalnych przedsiębiorstw. Owszem, wobec tego apelu ciężko przejść obojętnie, ale ograniczenie roli partnerów biznesowych byłoby grzechem ciężkim. Konkurencja niesie ze sobą nie tylko niższe ceny usług i towarów, ale też wyższą jakość. Dla Polski pod względem gospodarczym kilka państw ma szczególne znaczenie. Jednym z nich jest Rosja.

W jakich dziedzinach ze sobą współpracujemy?

Pozycja geograficzna oraz wielkość i możliwości rynku sprawiają, że obok Rosjan nie da się przejść obojętnie. Są dla nas ważnymi kontrahentami, ale działa to także w drugą stronę. Polsko-rosyjskie relacje opierają się przede wszystkim na obrocie towarowym. Rolnictwo i przemysł są tutaj kluczowymi elementami. Handlujemy najczęściej inwentarzem żywym, produktami pochodzenia zwierzęcego, owocami i warzywami oraz zbożami. O wzajemnych relacjach dobrze świadczy fakt, że pomiędzy 2000, a 2012 rokiem wartość dostaw do Rosji wzrosła aż 10-krotnie. W 2013 roku Rosja zajmowała 5 miejsce wśród importerów z Polski, z wartością 10,8 mld dolarów (dane według GUS). W tym samym roku sprzedała natomiast do Polski towary na łączną kwotę 25,3 mld dolarów, ustępując jedynie Niemcom.

Ze względu na bogate zasoby mineralne importujemy z Rosji znaczne ilości gazu ziemnego i ropy naftowej. Blisko 90% ropy dostarczanej do polski pochodzi właśnie z kraju z byłego Związku Radzieckiego. Zajmujemy czołowe miejsce wśród nabywców rosyjskiego gazu. Pomimo posiadania własnych kopalni Polska zaopatruje się również w tamtejszy węgiel. Jest on zdecydowanie tańszy. Na tonie można zaoszczędzić ok. 200 złotych, porównując do polskich cen tego surowca.

Dobrze rozwija się współpraca pod względem nauki i kultury. Organizowane są liczne projekty naukowe, festiwale (chociażby Festiwal Piosenki Rosyjskiej) i inne wydarzenia kulturalne. Łączy nas literatura i teatr. Rosyjskie przedstawienia są bardzo chętnie pokazywane na polskich scenach. Ogromną popularnością cieszą się przecież “Jezioro Łabędzie” i “Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Współdziałamy także w sztuce filmowej i muzyce. Warta odnotowania jest tutaj postać Anny German, znana zarówno w Warszawie, jak i w Moskwie.

Dobre relacje są niezwykle istotne

Czasem pojawiają się zgrzyty pomiędzy wspólnymi relacjami, jak głośno komentowane przez media embargo na określone grupy produktów, m.in. większości rodzajów mięsa, produktów mlecznych, warzyw i owoców. Była to rosyjska odpowiedź związana z europejskimi sankcjami nałożonymi na Rosję, z powodu jej działań na Ukrainie i aneksji Krymu. Są to jednak pojedyncze przypadki. Nie należy na ich podstawie oceniać obopólnych stosunków i zaburzać obrazu. Wyjątkowo cenne jest odbudowanie nadszarpniętych i rozwijanie pozytywnych relacji. Rynek może na tym tylko skorzystać.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem alfabet rosyjski – wszystko co potrzebne do nauki języka rosyjskiego w jednym miejscu. 

1 komentarz

  1. Marek pisze:

    Pracując w takim zawodzie warto obyć nauki doszkalające. Ja osobiście korzystam z nauki typu rosyjski przez skype warszawa 🙂 Jest to bardzo wygodna forma korepetycji zarówno cenowo jak i logistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *