Pomieszczenia sanitarne w miejscu pracy – w co trzeba je wyposażyć?

Sanitariaty w miejscu pracy są niemal tak samo ważne, jak pomieszczenia biurowe oraz inne wnętrza, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe. Według przepisów prawa pracy osoby zatrudnione mają bowiem prawo do korzystania z łazienek i powinny je mieć w pobliżu miejsca wykonywania obowiązków. To do pracodawcy należy zadbanie o to, by łazienki prezentowały się na odpowiednim poziomie i były właściwie wyposażone.

Łazienki w niektórych firmach prezentują się dosyć kiepsko i pozostawiają wiele do życzenia. Właściciele firm wychodzą bowiem z niewłaściwego założenia, że łazienek nie widać, nie muszą więc być remontowane czy dobrze wyposażane. Okazuje się jednak, że są w dużym błędzie. Chodzi nie tylko o zapewnienie pracownikom dostępu do sanitariatów, ale również o kwestie wizerunkowe. Z łazienek w wielu firmach korzystają również klienci. Raczej nie będą zachwyceni, jeśli sanitariaty nie spełnią ich oczekiwań, co może wpłynąć także na postrzeganie całej firmy. Dbałość o dobrze wyposażone łazienki jest więc w interesie właściciela firmy.

Co powinno znajdować się w łazienkach?

Łazienki w firmach powinny być przede wszystkim dopasowane do potrzeb oraz liczby pracowników. W dużych biurowcach łazienka powinna znajdować się na każdym piętrze. Ilość kabin z toaletami musi odpowiadać zapotrzebowaniu pracowników. Jedna toaleta powinna być na maksymalnie 20 osób.  Wejście do niej powinno być poprzedzone pomieszczeniem z umywalkami z ciepłą, bieżącą wodą. Nad umywalkami przydadzą się lustra, które są niezbędne szczególnie w miejscach, gdzie pracownicy obsługują klientów i muszą dbać o swój nienaganny wygląd. W łazienkach dobrym rozwiązaniem są również dozowniki do mydła, najlepiej takie montowane na stałe na ścianach. Dzięki dozownikom można swobodnie korzystać z umywalki, a jednocześnie zapewnić sobie bezpieczeństwo i higienę. Dużym atutem w łazience będą również suszarki do rąk z nawiewem ciepłego powietrza. Szybko suszą one ręce, zapewniają higienę, a jednocześnie można dłużej utrzymać łazienkę w czystości. Suszarki są świetną alternatywą dla podajników ręczników papierowych, z których ręczniki często się wysypują i leżą na podłodze czy na blatach umywalek.

Wygodne łazienki to inwestycja w firmę

Wyposażenie łazienek powinno być przemyślane, dobrze zaplanowane, a także dobrej jakości. Jeśli właściciel firmy szuka oszczędności i chce wyposażyć łazienkę jak najniższym kosztem, prędzej czy później będzie to się dla niego wiązało ze sporymi wydatkami. Tanie wyposażenie, pochodzące od mało znanych czy niesprawdzonych producentów, zwykle bywa dosyć zawodne. Dozowniki do mydła psują się i przestają działać prawidłowo, suszarki do rąk również szybko tracą na funkcjonalności, co wiąże się z koniecznością ich naprawy lub zakupu nowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest od razu kupić dobre i sprawdzone sprzęty oraz akcesoria. Można dzięki temu mieć pewność, że będą służyły bezproblemowo przez długi czas, a pracodawca nie będzie co jakiś czas musiał wysłuchiwać zgłoszeń, że w łazience znowu coś się popsuło i nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *