Jak poprawić jakość i szybkość połączenia internetowego?

Speed TestJak zapewne wiesz, prędkość Internetu może zmieniać się w różnych porach dnia, zwłaszcza jeśli korzystasz z sieci kablowej. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób korzysta z tego samego połączenia internetowego, a gdy korzysta z tegoż w tym samym czasie więcej osób (zwykle w godzinach 19:00–21:00), działanie internetu staje się wolniejsze. Nic na to nie możesz poradzić. Możesz jednak zrobić inne rzeczy, aby przyspieszyć dostęp do Internetu. O czym mowa? Czytaj dalej, a zyskasz tę wiedzę!

Jak przyspieszyć swój domowy Internet?

Pamiętaj, że prędkość Twojego Internetu zmienia się w ciągu dnia i roku, ale jeśli wykonasz jedną lub wszystkie z tych rzeczy, uzyskasz większą prędkość. Dlaczego możesz chcieć większej prędkości? Aby zatrzymać buforowanie, powolne ładowanie stron lub inne niewłaściwe zachowanie w Internecie, które powstrzymuje Cię od natychmiastowej satysfakcji.

Wykonaj test prędkości

Aby wykonać szybki test i sprawdzić, jak szybko Twój komputer pobiera informacje z Internetu, kliknij tutaj – https://testujpredkosc.pl/speedtest, następnie kliknij „Rozpocznij test” po załadowaniu witryny, a zobaczysz dokładnie, jak szybko lub wolno Twój komputer pobiera i przesyła informacje.

Prędkość pobierania mierzona jest w megabitach na sekundę (Mbps). Twoja prędkość pobierania może wahać się od wyjątkowo złej, na przykład 2 Mb/s, do zdumiewająco dobrej, jak 50 Mb/s. Pomyśl o tym w kontekście jazdy. Jadąc z jednego miejsca do drugiego z prędkością 2 km na godzinę, nie dotrzesz tam tak szybko, jak gdybyś jechał 50 km na godzinę.

Zanim zaczniesz się denerwować, że w teście nie udało Ci się uzyskać dobrej prędkości pobierania, zwróć uwagę, jaki jest dzień i godzina. Zawsze będziesz mieć niższą prędkość pobierania w nocy (kiedy wszyscy inni korzystający z Twojego dostawcy usług internetowych również są w domu i korzystają z Internetu). Z tego powodu sprawdzaj prędkość – kilka razy w ciągu dnia i tygodnia.

Wymień modem

Teraz, gdy już ustaliłeś, że masz naprawdę fatalną prędkość pobierania, czas sprawdzić stan modemu. Starszy modem może nie być w stanie obsłużyć współczesnych większych prędkości pobierania. Nawet 5-letni modem może nie nadążać. Jeśli Twój modem pochodzi od operatora telewizji kablowej, zapytaj, czy możesz go wymienić na nowszy model. To jest to co w wielu przypadkach naprawdę pomaga.

Sprawdź stan kabli

Jeśli Internet jest dostarczany przez lokalną firmę kablową, warto poprosić ich, aby sprawdzili, czy są jakieś problemy z kablami biegnącymi do Twojego domu. Często tak jest – winowajca może być na przykład stary rozdzielacz, wadliwy, przestarzały i prawie w ogóle nie przekazujący żadnego sygnału. Wtedy wystarczy wymienić rozdzielacz i prędkość pobierania natychmiast wzrośnie.

Zwiększ swój pakiet prędkości pobierania

Kolejną rzeczą, gdzie może leżeć problem bywa pakiet internetowy, który posiadasz u swojego dostawcy usług internetowych. Większość dostawców Internetu oferuje do wyboru kilka różnych pakietów internetowych. Oferują różne maksymalne prędkości pobierania, a także różne kwoty, które możesz zapłacić np. pakiet 30 Mbps. Warto się na taki zdecydować, bo nawet jeśli będzie to kosztować więcej pieniędzy, możesz uzyskać większą prędkość.

Przenieś router

Pomyśl o swoim routerze jak o kocie. Chce być w środku akcji! Jeśli chcesz uzyskać pełny zasięg w całym domu, powinien znajdować się gdzieś w środku budynku. Jeśli utknie w kącie piwnicy, będzie miał więcej zakłóceń w domu i przeszkód do ominięcia, aby dotrzeć do sypialni gdy będziesz przewijał iPada w poszukiwaniu znaczenia swojego najnowszego snu.

Zabezpiecz hasłem swój router

Jest to coś, o czym większość ludzi nie myśli, ale powinieneś, ponieważ nie brakuje oszustów wokół. Jeśli nie zabezpieczysz swojego routera hasłem, każdy, kto znajdzie się w zasięgu sygnału routera, będzie mógł z niego skorzystać. Tak więc, gdy Ty czujesz się komfortowo w swoim pokoju rodzinnym i zastanawiasz się, dlaczego Netflix ciągle się zatrzymuje, Twój sąsiad leżąc w swoim pokoju rodzinnym, może nielegalnie pobierać całą bibliotekę Beatlesów przez Twój Internet. To ważna, dodatkowa wskazówka dotycząca przyspieszenia Twojego Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *