Jakie dane powinny znaleźć się na fakturze uproszczonej?

Faktury uproszczone znalazły zastosowanie w wybranych transakcjach, które odbywają się pomiędzy przedsiębiorcami. Do czego służą faktury uproszczone? Jakie informacje powinny się na nich znaleźć?

Faktura uproszczona – co to za faktura?

Nie każda transakcja musi być udokumentowana za pomocą faktury VAT. W określonych przypadkach przedsiębiorcy mogą również wykorzystać faktury uproszczone. Co to jest faktura uproszczona?

Fakturą uproszczoną nazywa się rodzaj dokumentu fiskalnego, który dokumentuje transakcje pomiędzy przedsiębiorcami, natomiast zawiera ona ograniczoną ilość danych w porównaniu do faktury VAT.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazuje, że zastosowanie tego typu faktury możliwe jest wtedy, gdy kwota do zapłaty wynikająca z transakcji nie przekracza 450 złotych brutto lub 100 euro brutto, gdy dotyczy zapłaty w tej walucie.

Należy pamiętać o tym, że faktura uproszczona nie może być wykorzystana w przypadku każdej transakcji spełniającej to kryterium. Dotyczy to między innymi sprzedaży wysyłkowej, sprzedaży na rzecz konsumentów – osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Faktura uproszczona – jakie elementy powinna zawierać?

W porównaniu do faktury VAT faktura uproszczona jest dokumentem zawierającym mniejszą ilość danych. Często ma ona również formę przypominającą paragon fiskalny, ponieważ można wystawić ją za pomocą drukarek fiskalnych.

Do głównych elementów faktury uproszczonej zaliczane są:- Data dokonania sprzedaży oraz data wystawienia faktury,- Numer kolejny faktury – numery faktur uproszczonych określa się w kolejności według ich wystawienia,- Dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy – bardzo ważne jest umieszczenie na fakturze uproszczonej numeru NIP kupującego,- Oznaczenie towaru albo usługi,- Wartość towarów lub usług oraz wysokość sprzedaży opodatkowanej,- Wysokość podatku VAT wraz z jego kwotą,- Ewentualne rabaty,- Suma – kwota należności ogółem.

Faktura uproszczona – jak ją wystawić?

Wystawienie faktury uproszczonej jest najprostsze z wykorzystaniem programów do fakturowania, które pozwalają na łatwe i szybkie przygotowanie dokumentu. W tym celu należy wybrać odpowiednią funkcję w programie do fakturowania.

Jak wspomniano wcześniej, istnieje również możliwość wykorzystania drukarek fiskalnych do wystawienia faktury uproszczonej w formie paragonu. Drukarka musi być wyposażona w taką funkcję.

Gdzie można znaleźć numer faktury uproszczonej?

Na dokumencie jak faktura uproszczona gdzie numer faktury znajduje się najczęściej?

Należy szukać go poniżej informacji o wartości sprzedaży podanej w kwocie brutto, natomiast przed informacjami o kasie i kasjerze. Numery faktur uproszczonych określa się zwykle jako „numer paragonu” czy „numer”.

Więcej porad na temat fakturowania znajdziesz w sekcji poradnikowej serwisu https://faktura.pl/faktury/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *