Praca jako opiekunka osób starszych – dla kogo?

eldre_karen_beate_nosterud_-_norden-org

Praca w postaci opiekuna osób starszych w Niemczech jest popularną w naszym kraju destynacją zagranicznych wyjazdów zarobkowych. Decydują się na nie z reguły osoby w średnim wieku, często trochę na wyrost. Warto wiedzieć jakie wymagania stoją przed osobą chcąca pracować w formie opiekuna oraz dla kogo jest to idealna praca, a kto może wrócić „na tarczy” z tej emigracyjnej wycieczki.

Przede wszystkim język

Jakąkolwiek pracę chcielibyśmy podjąć za granicą, musimy znać język w stopniu komunikacyjnym. Nawet jeśli będzie to praca polegająca wyłącznie na opiece nad starszą osobą i nie będziemy musieli komunikować się z nikim innym, w każdej chwili może przydarzyć się sytuacja, kiedy zmuszeni będziemy wezwać pomoc, pogotowie, lekarza. Nieznajomość podstaw języka może skończyć się tragicznie. Oczywiście dobra agencja nie powinna wysyłać do pracy osób, które nijak nie potrafią się skomunikować. Dlatego warto już w ten sposób dokonać „przesiewu” ofert. Czyli sprawdzić, czy agencja oferuje kursy językowe i sprawdza jego znajomość. Bardzo często przydatny jest język angielski, jednak prawdopodobieństwo, że starszy pan, którym będziemy się zajmować umie ten język, jest także niewielka.

Sprawdź stronę: opieka osób starszych Niemcy.

Wytrzymałość psychiczna i fizyczna

Opieka - oferty pracyWielu osobom wydaje się, że to bardzo łatwa i przyjemna praca. Gotujemy, sprzątamy, podajemy herbatę, obiad. Nic bardziej mylnego. Opieka starszych osób to praca na całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nierzadko się zdarza, że demencja starcza, posunięta jest do tego stopnia, iż osoba ta jest bardzo nieprzyjemna dla nas. Krzyczy, nie słucha poleceń, nie współpracuje. Winą jest przeważnie wyłącznie wiek. Dlatego należy uzbroić się w niezwykłą wytrzymałość psychiczną. Może się bowiem okazać, że każdego dnia będziemy musieli walczyć z panią, która za nic w świecie nie będzie chciała wstać z łóżka, ubrać się a do tego wszystkiego nie będzie nas poznawać i co rano będziemy musieli się przedstawiać i tłumaczyć, dlaczego tu jesteśmy. Ponadto nieraz konieczne będzie przeniesienie kogoś z miejsca w miejsce, pchanie wózka, pomoc w poruszaniu się, wchodzeniu i wychodzeniu z wanny. Dlatego warto być przygotowanym na to, że niezbędna będzie choć odrobiona siły fizycznej. Jeśli problemem jest dla was wniesienie ciężkich zakupów na drugie piętro, to niekoniecznie musi być praca dla was.

Najważniejsze jednak jest to, by nie szukać takiej pracy, tylko jeśli interesuje nas szybki zarobek. Jedziemy tam do żywych ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Opieka osób starszych w Niemczech czy jakimkolwiek innym kraju nie jest łatwą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *