Projektowanie wnętrz komercyjnych: od kuchni

Budynki komercyjne bardzo różnią się od domów i innych budynków mieszkalnych i mają różne potrzeby projektowe. W tym wpisie omówimy komercyjny projekt wnętrz i zobaczymy, jak wpływa to na pracę projektanta.

glass-545583_960_720

Projektowanie wnętrz komercyjnych

Często mówiono, że kluczem do udanego biznesu jest lokalizacja. Rozumiemy – lokalizacja jest ważna. Ale nawet przy najlepszej lokalizacji na świecie każdy biznes może łatwo popaść w porażkę, jeśli wnętrze tego miejsca nie jest już tak dobrze przemyślane. Projektowanie wnętrz to sztuka równoważenia potrzeb funkcjonalnych i preferencji estetycznych wewnątrz struktury. W końcu cel budynku jest naprawdę zdefiniowany przez jego wnętrze, a nie jego zewnętrzną stronę.

Budynek komercyjny to taki, który służy do celów biznesowych, jak np.:

  • sklep,
  • biuro,
  • magazyn,
  • restauracja.

Tak jak istnieje wiele rodzajów budynków, istnieją różne rodzaje aranżacji wnętrz. Domy wykorzystują jeden rodzaj projektu, podczas gdy obiekty komercyjne mają bardzo różne potrzeby. Firmy zajmujące się tym tematem takie jak https://visoodesign.pl zawsze chcą znaleźć poprzez swoje projekty odpowiedź na te potrzeby, równocześnie wiedząc, że udana struktura wymaga czegoś więcej niż tylko właściwej lokalizacji.

Funkcja budynków komercyjnych

Projektanci wnętrz projektują wnętrza. To oczywiste, ale muszą to zrobić w sposób, który wzmacnia podstawową funkcję lub cel struktury. Dom to przestrzeń do życia, więc projekty mieszkaniowe muszą zwiększać żywotność. Struktury handlowe mają inny cel: pomagają firmom zarabiać pieniądze. W jaki sposób projektant wnętrz może pomóc firmie zarobić pieniądze? Projektant wnętrz równoważy funkcjonalne potrzeby budynku komercyjnego pod względem przestrzeni fizycznej i jej estetyki.

Przestrzeń fizyczna

Patrząc na wnętrza, możemy mówić o dwóch głównych rzeczach: wykorzystaniu przestrzeni fizycznej i estetyki. Zacznijmy od tego, jak projektanci wnętrz mogą wykorzystać przestrzeń fizyczną, aby ulepszyć cel struktury komercyjnej. Jeśli projekt domu koncentruje się na żywotności, projekt budynku komercyjnego opiera się na użyteczności. Przestrzeń musi być użyteczna zarówno dla pracowników, jak i klientów, aby zmaksymalizować zyski.

Projektowanie powierzchni użytkowej zmieni się w zależności od potrzeb budynku. Budynek biurowy musi zmieścić wiele pomieszczeń wspólnych, ale nie można umieszczać znowu ich aż tak ściśle, aby zmniejszyć wydajność. Dom towarowy potrzebuje miejsca na wystawy okienne, miejsca na towary, przymierzania ubrań i kasy. Restauracje potrzebują kuchni, a jadalnie powinny mieć stoły wystarczające na to, by lokalowi przynieść zysk, ale nie na tyle, aby stworzyć nieprzyjemne doznania kulinarne. Projektant wnętrz odpowiada za wykorzystanie przestrzeni w najbardziej efektywny sposób.

Świetny tego przykład można zobaczyć w niejednej restauracji w stolicy naszego kraju. Tam widać, że projektanci wiedzą jak przebudować wnętrze restauracji, zmieniając układ kuchni, jadalni itp. Nowy projekt może w ten sposób potroić maksymalną obłożenie restauracji i o to właśnie chodzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *