Jak przygotować się do zatrudnienia obcokrajowca, poznaj aktualne procedury zatrudnienia pracowników z Azji

Zatrudnienie obcokrajowców to jeden ze sposobów na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku, a także na poradzenie sobie z problemem braku pracowników. Wśród potencjalnych kandydatów znajdują się m.in. pracownicy z Azji, którzy imponują swoją wszechstronnością i pracowitością. Sprawdź, jak przygotować się do zatrudnienia kandydatów z tej części świata i jak wyglądają obecne procedury.

Dlaczego postawić na pracowników z Azji?

Pracownicy z Filipin, Indonezji, Bangladeszu i innych krajów azjatyckich od lat pracują w polskich firmach. Nie byłoby tak, gdyby nie określone korzyści, które wiążą się z ich zatrudnieniem. Zanim zdecydujesz się na ich rekrutację, odpowiednio się do tego przygotuj i poznaj ich charakterystykę. Wielu pracodawców zwraca uwagę na to, że Azjaci mają dużo niższe wymagania finansowe, niż Polacy o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu. W związku z tym aspekt ekonomiczny może być jednym z tych, które decydują o tym kierunku poszukiwań kandydatów do pracy. Kolejną kluczową zaletą pracowników z Azji jest ich pracowitość. Tamtejsze nacje mają silnie zakorzeniony kult uczciwej pracy, co szybko doceniane jest przez nasze firmy. Ponadto pracownicy z Indii i innych krajów azjatyckich często dobrze komunikują się w języku angielskim, co skraca dystans i niweluje ewentualną barierę językową. 

Kolejny atut Azjatów to ich lojalność i szacunek wobec pracodawcy. Z jednym miejscem zatrudnienia chętnie zwiążą się na dłużej. Spora odległość od domu rodzinnego sprawia, że rzadko do niego wracają i skupiają się przede wszystkim na pracy i poprawie swojego statusu społecznego. Z czasem nad Wisłą osiedlają się całe rodziny z Azji. 

Jakie kierunki cieszą się popularnością wśród polskich pracodawców?

Od lat w Polsce dominuje kilka kierunków azjatyckich. Dużym zainteresowaniem wśród polskich pracodawców cieszą się m.in.: pracownicy z Wietnamu, pracownicy z Bangladeszu, czy też z takich krajów jak: Indonezja, Filipiny, Nepal, Indie itp. To kraje, gdzie stopa życia nie jest na wysokim poziomie i polskie zarobki dla tamtejszych specjalistów są bardzo atrakcyjne. Obecnie Azjaci bez problemu odnajdują się w wielu sektorach gospodarki i z powodzeniem piastują różne stanowiska. Kandydaci z tamtej części świata charakteryzują się różnymi kwalifikacjami. Dzięki temu pracodawca z Polski znajdzie wśród nich zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Niektórzy z nich zajmują później wysokie stanowiska zarządcze lub doradcze i pozwalają polskim firmom na zakończoną sukcesem ekspansję na rynki azjatyckie. To także aspekt, którego nie wolno pominąć w tego typu rekrutacji.

Te warunki musisz spełnić 

Jako pracodawca musisz spełnić określone warunki formalne, aby móc legalnie zatrudnić pracownika z Azji. Całą procedurę szczegółowo regulują przepisy polskiego prawa. Pamiętaj o tym, że w przypadku pracowników z krajów azjatyckich nie można korzystać z tzw. procedury uproszczonej. Kandydat najpierw musi uzyskać zezwolenie na pracę w urzędzie wojewódzkim w Polsce. Następnie zezwolenie to pozwala mu na ubieganie się w polskim konsulacie o wizę. W zależności od urzędu pracodawca musi spełnić dodatkowe obowiązki. 

Ponadto oferta pracy dla pracowników z Azji musi spełniać następujące wymogi:

  • okres trwania na minimum rok (najlepiej dwa lata);
  • przynajmniej minimalne wynagrodzenie i darmowe zakwaterowanie;
  • zapewnione zakwaterowanie dla pracowników;
  • ubezpieczenie zdrowotne;
  • profesjonalna obsługa w języku angielskim;
  • opieka koordynatora nad pracownikami z Azji. 

Niespełnienie wybranych z powyższych wymogów sprawi, że nie będziesz mieć możliwości legalnego zatrudnienia Azjaty w swojej firmie. Warto o to zadbać, ponieważ np. pracownicy z Nepalu mogą być doskonałym wyborem w kontekście rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Aby zminimalizować ryzyko błędów formalnych, warto postawić na sprawdzone biuro pośrednictwa pracy takie jak Worksol

Sprawdź ofertę Worksol i rekrutuj Azjatów

Pracownicy z Indonezji i innych krajów azjatyckich mogą okazać się nieocenionym wsparciem w kontekście rozwoju Twojej firmy. Z jednej strony pomogą Ci uporać się z brakiem pracowników na rynku, a z drugiej możesz wskoczyć na jeszcze wyższy poziom. Profesjonalne wsparcie w rekrutacji pracowników z Azji świadczy agencja pośrednictwa pracy Worksol. Od lat specjalizuje się m.in. w tym kierunku poszukiwania sprawdzonych kandydatów. To zaufany pośrednik pracy za granicą. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem Worksol.

Dietetyka zawód przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *