Parking podziemny – przyszłościowe rozwiązanie współczesnych problemów

parking podziemnyCzy kiedy parkujesz swój samochód, czy to na godzinę, czy na całą dobę, wybierasz zwykły plac parkingowy, czy wolisz parking podziemny? Im więcej o tym myślisz, tym bardziej możesz zauważyć, jak bardzo polski krajobraz miejski zyskałby na zwiększeniu liczby parkingów podziemnych. Ciągle większość galerii handlowych ma rozległe parkingi naziemne. Wielu z nas mieszka na przedmieściach, gdzie parkowanie na ulicach lub podjazdach jest normą. Nawet duże miasta często nie przejmują się parkingami podziemnymi, choć coraz częściej wjazd do centrum w godzinach szczytu stanowi duży problem.

Polska jest daleko w tyle za innymi krajami, jeśli chodzi o zapewnianie kierowcom możliwości wygodnego parkowania. Nic więc dziwnego, że kiedy przyjeżdżają tu kierowcy z innych krajów, drapią się po głowach, zastanawiając się, dlaczego Kraków, Warszawa i inne polskie miasta mają tak mało parkingów do zaoferowania. W 2021 roku czas, który kierowcy tracą, zanim znajdują miejsce parkingowe sięga dziesiątek minut. Nawet wtedy muszą dysponować gotówką, żeby zapłacić komuś z obsługi. Aż się prosi o wygodny, płatny z góry abonament.

Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżnia się oferta firmy Interparking, która opiera się na udostępnianiu miejsc parkingowych w nowoczesnych i bezpiecznych parkingach podziemnych.

Dlaczego parking podziemny to dobry pomysł?

Bez wątpienia parking podziemny ma swoje zalety. Utrzymuje otwarte powierzchnie pod zabudowę mieszkaniową i komercyjną. Parkowanie samochodu pod ziemią może uchronić go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i sprawić, że będzie przyjemnie i sucho nawet zimą.

Dlaczego więc nawet dla tych, którzy są zmuszeni do codziennego używania swoich samochodów, parking podziemny ciągle nie jest najlepszą opcją? Szczególnie jeśli chodzi o parkowanie długoterminowe i parkowanie poza dużymi miastami. Zamiast tego wielu kierowców ciągle wybiera parkowanie na ulicy, w naziemnych garażach lub jeszcze taniej, w wynajmowanych garażach lub podjazdach.

W wielu miastach wciąż o wiele bardziej sensowne wydaje się zarezerwowanie długoterminowego miejsca parkingowego na przedmieściach, a następnie skorzystanie z transportu publicznego do miasta. W ten sposób kierowcy mogą korzystać z dostępności prywatnych miejsc parkingowych poza miastem, zamiast starać się o miejsce parkingowe w ścisłym centrum.

Dlaczego jeszcze jesteśmy tak antypodziemni?

Do tej pory rozmawialiśmy o wygodzie i przyzwyczajeniach. Niestety – trzeba przyznać, że parking podziemny jest droższy w budowie. Nie wystarczy kawałek siatki a czasem nawet taśmy, by wygrodzić miejsce parkingowe i udostępniać je chętnym. Jednak sam koszt budowy nie jest dobrym, całościowym sposobem patrzenia na ten problem. Jednym z powodów, dla których tak wiele krajów decyduje się na budowanie parkingów podziemnych, jest częściowo to, że chcą, aby ich miasta były bardziej estetyczne. Wiadomo przecież nie od dziś, że garaże, parkingi na ulicach, wiaty samochodowe – to wszystko mało estetyczne miejsca, które oby jak najszybciej zniknęły z centrów naszych pięknych miast tj. Warszawa.

Często można odnieść wrażenie, że tak bardzo kochamy nasze samochody, że nie możemy się obejść bez ciągłego patrzenia na nie. Może to być ważny powód, dla którego nigdy nie odczuwaliśmy potrzeby przechowywania naszych ukochanych samochodów pod ziemią. Nie oznacza to, że w nie lubimy parkingów podziemnych. Zimą, gdy dokucza śnieg i zimny wiatr taki parking dla większości z nas nabiera znacznie większego sensu. Jednak nawet wtedy większość z nas wybiera parkowanie samochodów na widoku.

Parkowanie w podziemnym parkingu może być bardzo korzystne dla samochodu

Chociaż nie ma złotego środka na utrzymanie optymalnych osiągów pojazdu, parkowanie samochodu w miejscu suchym i zadaszonym może pomóc w zapobieganiu zużyciu w porównaniu z parkowaniem na zewnątrz. Ekstremalne ciepło i zimno mają wpływ na osiągi pojazdu, a regularne parkowanie pod słońcem (lub śniegiem) może sprawić, że samochód będzie bardziej podatny na pewne problemy.

Hamulce

Parkowanie samochodu na zewnątrz w chłodne dni może przyspieszyć proces rdzewienia hamulców. Chociaż pewna ilość rdzy jest nieunikniona w miesiącach zimowych (zwłaszcza podczas jazdy po zasolonych drogach), możesz zmniejszyć narażenie pojazdu na wilgoć, wybierając parking podziemny jako miejsce, na którym zostawisz samochód przez cały dzień. Narażenie na wilgoć może prowadzić do korozji tarcz hamulcowych, co może prowadzić do większej liczby problemów z hamulcami, takich jak wżery tarczy i przedwczesne zużycie klocków hamulcowych.

Akumulator

Parkowanie samochodu na zewnątrz w ekstremalnych warunkach pogodowych może prowadzić do problemów z akumulatorem. Zbyt duże ciepło w gorące dni może spowodować odparowanie płynu z akumulatora, skutecznie skracając żywotność akumulatora samochodowego. Z drugiej strony temperatury poniżej zera zimą mogą zakłócać zdolność akumulatora do rozruchu samochodu. Ponadto niskie temperatury mogą również powodować zamarzanie płynu w akumulatorze (a tym samym jego rozszerzanie się), co może uszkodzić ogniwa akumulatora i skrócić jego żywotność. Uszkodzone części akumulatora mogą w ogóle uniemożliwić uruchomienie samochodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *