Rankingi zawodów – sprawdź, w jakiej branży najlepiej pracować

team-1697987_640

Są pewne zawody, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem cały czas – wszystko ze względu na specyfikę branży oraz jej pozycję na rynku pracy. Nikogo nie dziwi, że wraz z rozwojem nowych technologii potrzeba coraz więcej programistów i pracowników IT. Jednak nie tylko ten sektor przeżywa i będzie przeżywał prawdziwe oblężenie. Sprawdź, w jakich zawodach opłaca się pracować w przyszłości.

Najlepiej opłacane zawody

Lista zawodów, które przynosić będą największe zyski, wcale nie jest taka krótka. Dla niektórych może być zaskoczeniem, że wśród nich znalazła się m.in. pielęgniarka i opiekun osób starszych. Jak wiadomo, na razie są to wyjątkowo słabo opłacalne zawody i w dodatku wymagające dużego poświęcenia. Mimo to, jak pokazują analitycy, coraz mniejsza liczba osób kształcących się w tym kierunku sprawi, że pielęgniarka będzie jednym z najbardziej pożądanych zawodów, co może wpłynąć na zdecydowany wzrost wynagrodzenia w tym sektorze. Poza tym w rankingu znajdują się takie zawody jak: kierownik budowy, menadżer w ochronie zdrowia, deweloper IT, kierowca ciężarówki, analityk Big Data, stolarz czy chirurg medycyny estetycznej. Prawdopodobnie znacznie wzrośnie też znaczenie badań naukowych oraz inżynierii komputerowej, więc specjaliści z tej dziedziny nie muszą martwić się o pracę. Również finanse i ochrona środowiska to działy gospodarki, w których zatrudnienie nie będzie problemem.

Przyszłościowe branże

Pewne jest to, że z każdym rokiem będzie rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów w danej branży. Im więcej doświadczenia oraz rozeznania w danym sektorze, tym większe szanse na dobrą pracę i wysokie zarobki. Spokojni mogą być eksperci z dziedziny IT, ale narzekać nie będą musieli też wykwalifikowani fachowcy zajmujący się online marketingiem. Również obsługa nieruchomości i praca np. na stanowisku zarządcy budynku da zatrudnionemu satysfakcjonującą pensję. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku agentów nieruchomości i innych specjalistów z tego sektora. Niemały rozkwit zanotuje prawdopodobnie też branża gastronomiczna, gdzie na wysokie wynagrodzenie liczyć będzie mógł m.in. kucharz oraz tłumacze – zwłaszcza języka chińskiego, hinduskiego i japońskiego. Scenarzyści gier komputerowych oraz trenerzy fitnessu (co wiąże się z modą na zdrowe odżywianie i aktywne życie) to zawody, w których najwięcej ofert będzie prawdopodobnie w 2020 roku.

 Zaplanuj karierę już dziś

Problemem, na jaki uwagę zwracają badacze rynku pracy, nie jest brak miejsc pracy, ale wykwalifikowanych specjalistów. Ma to związek z do niedawna jeszcze wysokim prestiżem wyższego wykształcenia, co sprawiło, że mało która osoba decydowała się np. na szkołę zawodową. Część młodych osób wybierało studia, nie mając pomysłu na własną karierę, co przełożyło się na późniejsze rozczarowanie i brak możliwości znalezienia pracy. Dlatego specjaliści podkreślają, że najważniejsze to zaplanowanie kariery już wcześniej i niekierowanie się opinią innych osób. Ważne, by wybierając szkołę średnią być pewnym, że jest się we właściwym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *