Samochód w śniegu – pomoc drogowa czy samodzielne działanie?

Nie jest niczym niezwykłym wezwanie pomocy drogowej, gdy samochód utknie w śniegu, ale w zależności od pogody na przybycie pomocy może minąć dużo czasu. Mimo to, przy odrobinie wyobraźni i wysiłku manualnego, samochód czasami może się udać z tego wykaraskać bez profesjonalnej pomocy. Oto kilka sprawdzonych rzeczy, które należy wypróbować przed wezwaniem profesjonalnej pomocy w holowaniu takiej jak Drogowi Pomocnicy. Jednak zdecydowanie zaleca się wezwanie pomocy drogowej do holowania awaryjnego, jeśli samochód uległ wypadkowi lub znajduje się poza drogą w rowie.

Dowiedz się, gdzie jest problem

Przede wszystkim sprawdź cały pojazd. Musisz sprawdzić, czy w rurze wydechowej nie ma śniegu. Jeśli jest, usuń to ręcznie. Następnie usuń śnieg wokół każdej opony. Idealnie byłoby mieć w samochodzie łopatę jako część zimowego zestawu awaryjnego, ale jeśli nie, improwizuj z tym, co jest dostępne. O ile to możliwe, staraj się rozbijać lód, który utworzył się pod oponami. W zależności od tego, czy zamierzasz wycofać się ze śniegu, czy jechać do przodu, musisz również pozbyć się śniegu między oponami a trasą zjazdową. Jeśli wszystko inne zawiedzie, będziesz musiał wezwać pomoc drogową. I nie zapomnij ponownie włączyć kontroli trakcji po powrocie na drogę. To ma znaczenie większe niż sądzisz!

Rozkołysz samochód

Należy wyprostować koła i uruchomić silnik. Używając niskiego biegu, jedź do przodu. Następnie cofnij i cofnij nieco samochód. Znowu idź do przodu, a potem do tyłu. Ten ruch w przód i w tył (kołysanie) może ubijać luźny śnieg, powodując, że opony zyskują przyczepność. Kontynuuj to kilka razy, aż poczujesz przyczepność opon. Jeśli jednak opony po prostu się zakręcą (słyszysz to), zatrzymaj tę metodę. Kręcące się opony tylko pogorszą sytuację.

Popychanie

Jeśli znajdziesz kilka osób do pomocy, możesz spróbować pchać pojazd. Koniecznie zacznij jednocześnie pchać samochód i dodawać gazu (jak na trzy). Ponownie, używając niskiego biegu, delikatnie dodaj gaz, aby ruch był powolny i płynny. Zachowaj również szczególną ostrożność w kwestii bezpieczeństwa „popychaczy”.

Przykuwaj koła do łańcuchów

Jeśli masz łańcuchy śniegowe, to jest czas, aby z nich skorzystać. W rzeczywistości w większości przypadków zastosowanie łańcuchów śniegowych może pomóc w wydostaniu się pojazdu. Jeśli nie wiesz, czym są łańcuchy śniegowe, po prostu przejdź do następnej sugestii.

Dodaj trochę przyczepności

Posyp trochę piasku przed oponami, aby zwiększyć przyczepność. Jeśli nie masz dostępu do piasku, każdy z tych przedmiotów może również pomóc w przyczepności:

  • ściółka dla kotów,

  • gazety,

  • tektura,

  • dywaniki samochodowe.

Zmniejsz ciśnienie powietrza

Spróbuj wypuścić trochę powietrza z opon. Ten ruch zwiększy powierzchnię styku opony z podłożem, aby stworzyć dodatkową przyczepność i może nieco pomóc w przemieszczeniu samochodu. Nie wypuszczaj zbyt wiele – nie chcesz przebitej opony. Jeśli żadna z powyższych sztuczek nie zadziała, czas zadzwonić do najbliższej przydrożnej służby holowania awaryjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *