Skutki uboczne pracy w różnych zawodach

nawroty-uzaleznienie-alkoholizm-terapia-748x373

Praca zawodowa jest nieodłączną częścią naszego życia, spędzamy w niej sporo czasu i ma spory wpływ także na nasze życie prywatne. O tym, jak silny jest to wpływ, decyduje często rodzaj pracy i to, jak silnie działa na nasze emocje czy poziom stresu.

Stres może towarzyszyć w pracy praktycznie każdemu, nie tylko osobom, których praca zawodowa wiąże się z dużą adrenaliną, podejmowaniem ryzyka czy wykonywaniem obowiązków w warunkach niebezpiecznych. Zwykła praca biurowa również może być źródłem stresu, szczególnie jeśli pojawiają się sytuacje konfliktowe ze współpracownikami czy przełożonymi. Życie w ciągłym stresie nie pozostaje bez wpływu zarówno na nasz organizm, jak i na psychikę. Bardzo często prac, która kiedyś wydawała się wymarzona, później staje się przykrym obowiązkiem. Stres może być więc skutkiem ubocznym pracy w takim zawodzie, o jakim dawno marzyliśmy.

Szkodliwe wypalenie zawodowe

W wielu zawodach, związanych szczególnie z pracą z ludźmi, skutkiem ubocznym wykonywania obowiązków przez wiele lat może być wypalenie zawodowe. Pojawia się ono najczęściej po kilku latach i powoduje, że praca, która kiedyś była przyjemnością, traci sens i staje się źródłem negatywnych emocji. Wypalenie zawodowe często pojawia się w tych zawodach, które wiążą się z pomocą drugim osobom – dopada lekarzy, pielęgniarki, policjantów, strażaków, a także nauczycieli czy przedstawicieli handlowych. Jeśli w porę nie zareagujemy i nie skorzystamy z profesjonalnej pomocy, wypalenie zawodowe może doprowadzić do wielu problemów, także w życiu prywatnym.

Zagłuszanie problemów nie jest dobrym pomysłem

Stres, wypalenie zawodowe, konflikty w pracy lub po prostu wykonywanie pracy niezgodnej z wykształceniem czy zainteresowaniami może być źródłem złego samopoczucia, obniżenia nastroju i poczucia własnej wartości, braku motywacji oraz wielu innych dolegliwości na poziomie psychicznym. Wiele osób nie potrafi sobie z tym poradzić i sięga po alkohol lub inne środki uzależniające, które – według nich – skutecznie zagłuszą problemy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż środki uzależniające nie rozwiązują problemów, a jedynie na chwilę wyrzucają je z myśli. Sięganie po alkohol tylko po to, by złagodzić wewnętrzne cierpienie, to prosta droga do uzależnienia, z którego trudno później wyjść.

Alkoholizm może dopaść każdego

Choć wiele osób kojarzy alkoholizm jedynie z osobami z nizin społecznych, w rzeczywistości problem z tym uzależnieniem może dopaść każdego. Coraz częściej pija osoby doskonale wykształcone, na wysokich stanowiskach, na co dzień całkiem sprawnie funkcjonujące. Jednak po pracy z dnia na dzień pogrążają się coraz bardziej w destrukcyjnym piciu, które prędzej czy później będzie miało negatywny wpływ zarówno na pracę, jak i na życie rodzinne. Z uzależnienia trudno jest wyjść samemu, najczęściej konieczna jest pomoc specjalisty. Leczenie alkoholizmu w almalibre.pl to miejsce, w którym pracują doświadczeni terapeuci, potrafiący ocenić stadium uzależnienia i dobrać odpowiedni rodzaj terapii. W błędnym kole picia warto zatrzymać się jak najszybciej.

Zobacz także stronę: wszywkaalkoholowakrakow.pl

1 komentarz

  1. Jolanta pisze:

    Każde postępowanie wbrew sobie może powodować skutki uboczne. Jeśli np. nasza dieta jest niezgodna z tym, z czym może poradzić sobie nasz organizm, doprowadzi ona w końcu do jakiejś poważnej choroby – czy to fizycznej (np. RSO), czy psychicznej (np. wypalenie zawodowe). To właśnie od prawidłowej diety uzależniony jest byt człowieka. W zdrowym ciele – zdrowy duch. Sprawdźmy, czy możemy sobie pomóc i zmienić to – co nie daje nam nic poza zmęczeniem i marazmem. Można wejść na stronę http://hydroflora.com.pl/ i zapoznać się z wieloma pożytecznymi informacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *