Rynek opakowań w Polsce – poznaj nowoczesne trendy

Torby

Osoby w starszym wieku zapewne pamiętają opakowania produktów żywnościowych i nie tylko, jakie dostępne były kilkadziesiąt lat temu. Z roku na rok jednak opakowania stają się coraz bardziej atrakcyjne wizualnie, przyciągają spojrzenia, a czasem wręcz zaskakują. I spełniają swoje zadanie – zachęcają do kupna.

Rynek opakowań w Polsce zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Bardzo duży wpływ miały na to zagraniczne produkty, które zaczęły pojawiać się na polskich półkach. Okazuje się jednak, że polskie produkty pod względem atrakcyjności opakowań w niczym nie ustępują tym zagranicznym odpowiednikom. Polscy producenci z różnych branż idą z duchem czasu i dbają nie tylko o jak najwyższą jakość swoich produktów, ale również o to, w co są one zapakowane. Na półkach w sklepach mamy więc kolorowe i bogate pod względem graficznym pudełka, torebki czy folie, a projektowaniem opakowań zajmują się nie tylko profesjonalni graficy, ale czasem zawodowi artyści. Okazuje się, że nawet opakowanie produktu codziennego użytku może być małym, ciekawym dziełem sztuki.

Aby sprzedać produkt, nie wystarczy wysoka jakość czy konkurencyjna cena, duże znaczenie ma również samo opakowanie. Warto pamiętać, że klienci w dużym stopniu kupują oczami. Jeśli na półce w hipermarkecie mają do wyboru dwa podobne cenowo produkty z tej samej kategorii, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że prawie zawsze wybiorą ten produkt, który jest ładniej i atrakcyjniej zapakowany. Co prawda o wiele ważniejszą informacją powinno być to, co znajduje się w środku, czyli skład podany na opakowaniu, w rzeczywistości nadal jednak niewielu klientów czyta etykiety. Dobrze zaprojektowane opakowanie jest więc również formą reklamy, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszystkie elementy, których celem jest przyciągnięcie klientów i zachęcenie ich do kupna produktu warto wykorzystać w jak najbardziej optymalnym stopniu.

Sprawdzoną formą promocji w różnych branżach są indywidualne opakowania, przygotowane dla konkretnego produktu czy marki. Papierowe torby z logo i nazwą firmy są bardziej atrakcyjne i lepiej wyglądają niż zwykłe foliowe reklamówki. Nadruk na torbach papierowych świetnie się prezentuje, a jednocześnie jest formą reklamy marki. Torba idzie bowiem w świat, a umieszczona na niej nazwa czy logo zapadają w pamięć kolejnych osób. Nadruk na torbach papierowych jest więc również sprawdzoną formą reklamy, której często nie doceniają osoby prowadzące własny biznes. Tymczasem w takie torby z nadrukiem może być pakowana spora grupa produktów – od pieczywa czy innych produktów żywnościowych, przez ubrania i dodatki, aż po specjalistyczny sprzęt. W tym względzie nie ma żadnych ograniczeń. Kto jednak chce, aby nadruk na torbach papierowych był dobrą formą promocji, musi zadbać o to, by był on graficznie doskonały, dobrze zaprojektowany i wykonany przez fachowca. Jakość opakowania jest bowiem dla wielu klientów wyznacznikiem jakości tego, co się w nim znajduje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *