Zwykły śmiertelnik ma prawo w ogóle nie wiedzieć o istnieniu falowników, choć jest bardzo prawdopodobne, że spotyka się z nimi dość często, jeśli nie każdego dnia. Bez falowników tymczasem trudno byłoby sobie wyobrazić prawidłowe działanie silników elektrycznych (choćby napędzających zwykłą windę osobową), a nawet banalnych zasilaczy UPS, pracujących w wielu biurach, a nawet w domach.
Falownik w UPS-ie
Zacznijmy od tych właśnie zasilaczy. Zasadą ich działania jest naładowanie akumulatora, który w razie zaniku dostaw prądu z sieci przejmuje na jakiś czas zasilanie komputera, monitora etc. Większe zasilacze UPS są w stanie podtrzymywać pracę całych systemów monitoringu, aparatury medycznej itp. Problem jednak w tym, że akumulatory są zasilane prądem stałym i taką energię potrafią gromadzić, tymczasem komputer wymaga prądu zmiennego. Tu właśnie zaczyna się rola falownika. Akumulator ładowany jest prądem stałym dzięki prostownikowi. Potem jednak, gdy UPS przejmuje zasilanie, prąd stały z akumulatora musi zostać zamieniony na zmienny przez falownik.
W zasilaczach działających w trybie online proces ten odbywa się cały czas, albowiem falownik jest też doskonałym regulatorem. Dzięki niemu sprzęt komputerowy podłączony do zasilacza UPS otrzymuje prąd o stałym, stabilnym napięciu i częstotliwości. Można powiedzieć, że prąd „lepszej jakości” niż ten pochodzący bezpośrednio z gniazdka 230 V 50 Hz. Zasilacze UPS są więc często traktowane właśnie jako regulatory i stabilizatory parametrów prądu, a ich działanie w razie awarii zasilania to jedynie funkcja dodatkowa.
Falowniki większego kalibru
W zasilaczach pracują jednak falowniki małej mocy. Urządzenia znacznie mocniejsze, jak np. falowniki EATON, wykorzystywane są inaczej. Wyobraźmy sobie silnik elektryczny zasilany prądem 230 V 50 Hz. Będzie on miał określoną prędkość obrotową. Jeśli jednak będzie zasilany poprzez falownik, to możliwa stanie się zmiana częstotliwości prądu z 50 Hz na inną, a przez to i zmiana prędkości obrotowej.
Falownik Eaton to urządzenie zaawansowane, pozwalające konfigurować aż 14 parametrów. Może obsługiwać silniki indukcyjne, silniki z magnesami trwałymi, synchroniczne silniki reluktancyjne i bezszczotkowe silniki prądu stałego. Może służyć do hamowania i ograniczać zużycie energii. Falowniki Eaton serii DC1 stosowane są m.in. w pompach i wentylatorach, maszynach do pakowania, transporterach i przenośnikach taśmowych oraz w trakcie obróbki materiałów. Posiadają między innymi tryb stand-by oraz pożarowy. Mogą pracować w temperaturze do +50°C.