4 trendy kupna i sprzedaży sprzętu, które powinna znać każda firma budowlana

Rynek używanych i regenerowanych maszyn cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na czynniki takie jak Covid-19 i wzrost liczby aukcji internetowych. Kiedy największa na świecie firma wynajmująca sprzęt optymistycznie podchodzi do sprzedaży używanego sprzętu, warto zwrócić na to uwagę.

Skoro największe przedsiębiorstwa budowlane sprzedaje swoją używaną flotę za pośrednictwem swoich sił sprzedaży, brokerów i strony internetowej, a także na aukcjach i bezpośrednio producentom, określa rynek jako prężny. Wygląda na to, że ceny są obecnie silne, co jest dobrą lub złą wiadomością, w zależności od tego, czy sprzedajesz, czy kupujesz.

Trend #1 Używany sprzęt jest w cenie

Dla sprzedawców wysoki popyt dobrze wróży, pomimo Covid-19 – popyt na wysokiej jakości używany sprzęt w 2020 roku był bardzo zdrowy na rynku użytkowników końcowych. Ogólne ceny utrzymywały się na stałym poziomie podczas pandemii i 2020 roku i w dużej mierze ze względu na ogólne zapotrzebowanie na używany sprzęt wysokiej jakości. Chociaż wystąpiły tymczasowe spadki popytu w kluczowych obszarach geograficznych z powodu przestojów Covid-19 na początku zeszłego roku, to ogólny popyt na używany sprzęt był wysoki a na niektórych międzynarodowych rynkach eksportowych nastąpił pod koniec roku wzrost. Pogląd ten potwierdza najnowszy raport rynkowy Ritchie Bros, który wykazał, że ceny aukcyjne ciężkiego sprzętu w USA w 2020 r. wzrosły o 5% rok do roku, a nawet o 9% w przypadku sprzętu do transportu materiałów.

Trend #2 Bezprecedensowy popyt na aukcje

W tej chwili widzimy prawdziwy wpływ pandemii na nowe dostawy sprzętu i scenariusz ten się sprawdza, ponieważ czasy realizacji gwałtownie wzrosły na całym świecie. Po części było to spowodowane zamknięciem fabryk podczas pandemii co było związane z izolacją pracowników i niedoborami komponentów wpływających na produkcję. Ale jest to również związane ze zdrowiem sektora budowlanego w Europie i poza nią. I to nie chodzi tylko o duże projekty infrastrukturalne.

Trend #3 Transakcje poszerzone o nowe sektory

Budowa domów, kamieniołomy i odpady są bardzo ruchliwymi sektorami. Kiedy przełożysz to na szerszy rynek europejski, zauważysz silny apetyt na używane maszyny w szczególności ze strony kupujących. Działa to jako ogólny trend i widać wyraźnie, gdy popatrzeć na aukcje Ritchie Bros, szczególnie teraz, gdy koniecznie jest przejść na pełne oświetlenie LED i bardziej zrównoważone opcje.

Trend #4 Szukanie ofert online

Niektóre firmy już jakiś czas temu zainteresowały się opcjami takimi jak aukcje online czy inne formy zakupu w Internecie już przed Covid-19, ale pandemia przyspieszyła ten ruch. A wyniki te odzwierciedlają, w jaki sposób przejście na licytacje wyłącznie online pozwoliło sprzedawcom przyciągnąć nowe typy klientów. W międzyczasie zmienia się również procentowy mix oferentów, wraz ze wzrostem udziału użytkowników końcowych w aukcjach. Wystarczy spojrzeć na statystyki aby przekonać się, jak szybko ludzie przyjęli doświadczenie online. Patrząc na licytacje Ritchie Bros tym bardziej widać, że warto pójść w tę stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *