Środki trwałe w firmie – co zwykle do nich wliczamy?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko pracy związanej z rozwojem firmy, ale również pilnowania wielu formalności księgowych oraz podatkowych. Jedną z takich formalności jest dbanie o prawidłową klasyfikację środków trwałych. Pozwala to później na wykonywanie odpowiednich odpisów amortyzacyjnych.

Środki trwałe w firmie musza być przede wszystkim nabyte we własnym zakresie, zdatne do użytku i kompletne, a także użytkowane przez dłużej niż jeden rok. Aby zaklasyfikować nowy majątek jako środki trwałe, trzeba również wycenić jego wartość początkową. Możliwość odpisów amortyzacyjnych dostępna jest od kosztów zakupu powyżej 3500 zł. Poniżej tej kwoty zakup można wrzucić sobie w koszty uzyskania przychodu. Jako środki trwałe można zaklasyfikować nieruchomości i ruchomości, meble biurowe, urządzenia przemysłowe, a także sprzęt biurowy, pod warunkiem, że pod względem kosztów początkowych spełnia wymagania. Najczęściej zwykłe urządzenia biurowe kosztują mniej niż 3500 zł, dlatego ich zakup można wrzucić sobie w koszty. Jednak jeśli kupujemy rozbudowane urządzenia wielofunkcyjne, ich ceny są na tyle wysokie, że należy wrzucić je w środki trwałe.

Jak szukać dobrych urządzeń biurowych?

Jeśli planujemy kupić urządzenia biurowe, nie należy kierować się w trakcie zakupów ceną, a przede wszystkim parametrami technicznymi, sprawnością, wydajnością, bezproblemowym użytkowaniem. Sprzęt biurowy jest niezbędny do codziennej pracy osób zatrudnionych w biurze – warto zadbać o to, by miały one do dyspozycji urządzenia dobrej jakości. Wśród najpopularniejszych urządzeń biurowych, jakie kupują polskie firmy, najwięcej jest drukarek. Nic w tym dziwnego, są one intensywnie eksploatowane na co dzień. W dużych firmach drukuje się nawet kilkaset tysięcy kartek miesięcznie. Jest więc oczywiste, że urządzenia muszą być mocne, solidne, sprawne, a także cechować się dużą szybkością drukowania. Jako urządzeń do firmy nie wybierajmy tanich drukarek, przeznaczonych do użytku domowego. W warunkach domowych, gdy drukuje się zaledwie kilka kartek dziennie czy tygodniowo, może i się sprawdzają. W dużej firmie mogą okazać się bezużyteczne.

Koszty to nie tylko cena zakupu

Gdy szukamy dobrych urządzeń biurowych, warto zwracać uwagę nie tylko na ich cenę w sklepie, ale również na to, ile będzie nas kosztowała eksploatacja. Najczęściej bywa tak, że tanie urządzenia są dosyć drogie w utrzymaniu, częściej trzeba wymieniać w nich tusze i tonery, a także są one sporo droższe. Lepiej stawiać na dobre urządzenia, które zapewniają tańszą eksploatację i niższe koszty zakupu tonerów. Dobrym rozwiązaniem może być również szukanie zamienników dla oryginalnych produktów, które pozwalają na pewne oszczędności. Bez względu jednak na to, czy interesuje nas toner hp p1005 czy tusz do innej drukarki, zwracajmy uwagę na to, by były to produkty pochodzące od dobrych i renomowanych producentów. Na rynku zamienników także można spotkać się zarówno z bardzo dobrą jakością, jak i taką, która pozostawia wiele do życzenia. Nie szukajmy więc zamienników jak najtańszych, gdyż nie będą one dobrą opcją w firmie, w której ważna jest jakość i sprawność drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *