Jeśli już wiesz co to jest stabilizacja gruntu – czas poznać metody stabilizacji. Przyjrzyjmy się teraz niektórym metodom stabilizacji gleby, które mają za zadanie zapobiec zawałom i innym wypadkom na placu budowy.
1. Mieszanie materiałów
Zdecydowanie najpopularniejszą metodą stabilizacji gleby jest mieszanie w materiale stabilizującym. Należy zachować ostrożność, aby zmieszać odpowiedni procent dodatku z ilością gleby.
Głębokość gleby to kolejny problem. Jeśli nie masz wystarczającej głębokości, materiały nie będą w stanie wykonać swojej pracy, a stabilność może nadal stanowić problem. Luźniejsza ziemia będzie wymagała głębszej mieszanki materiałów stabilizujących. Różne materiały najlepiej działają na różnych rodzajach gleby. Z tego powodu konieczne jest dokładne określenie rodzaju gleby, na której pracuje się, aby można było użyć właściwego materiału i odpowiedniej metody stabilizacji gruntu.
Koszt tej metody może być wygórowany, gdy potrzeba dużo materiału, aby zapewnić niezbędną ilość zagęszczenia dla stabilności. Dzieje się tak częściowo dlatego, że materiały te zazwyczaj trzeba transportować na plac budowy.
2. Fugowanie (Spoinowanie)
Droższa opcja stabilizacji gleby jest znana jako fugowanie. Jest to najczęściej używane do dotarcia do zakopanych obszarów ziemi, co utrudnia lub uniemożliwia mieszanie materiałów.
Istnieje kilka rodzajów metod spoinowania, w tym:
• Fugowanie bitumiczne
• Fugowanie chemiczne
• Fugowanie polimerów
• Fugowanie ligniny chromowej
• Fugowanie gliny
Jeden z tych stabilizatorów jest wstrzykiwany do gleby, gdzie pozwala się na przenikanie i mieszanie na tyle, aby stworzyć silniejszy i bardziej zwarty obszar.
Chociaż ta stabilizacja gruntu działa na większości rodzajów gleby, nie działa na glebach ilastych z powodu niskiej przepuszczalności gliny. Fugowanie jest również najlepsze na małych obszarach ze względu na ograniczoną zdolność do dodawania stabilizatorów do gleby.
3. Stabilizacja elektryczna
Inną kosztowną formą stabilizacji gleby, która nie jest stosowana tak często, jest stabilizacja elektryczna. Jest to prawie wyłącznie stosowane w glebach ilastych i może być również określane jako elektroosmoza.
Elektryczna stabilizacja gruntu polega na umieszczeniu metalowych elektrod w ziemi. Następnie przepływa przez nie prąd stały, a woda przesuwa się w kierunku jednej z elektrod, najczęściej katody.
Gdy woda jest usuwana z gleby, lepiej jest ją zagęścić, co pozwala na zapewnienie solidniejszej podstawy dla pojazdów budowlanych.
Chcesz więcej wskazówek dotyczących budowy i projektowania?
Teraz znasz jedne z najlepszych metod stabilizacji gruntu i materiałów, które możesz zastosować na prawie każdym placu budowy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników i sprzętu. Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat konstrukcji i architektury, wejdź na link z początku artykułu. Znajdziesz tam naprawdę całe mnóstwo informacji, które pomogą Ci lepiej wykonywać swoją pracę i co najważniejsze – bezpiecznie.