StartUp – zacząć biznes bez pieniędzy

startup

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest najlepszym rozwiązaniem dla osób dynamicznych, które nie chcą pracować na etacie, ale wolą brać sprawy we własne ręce. Pragną oni pracować na własny rachunek i samodzielnie osiągnąć sukces finansowy oraz rozwijać się w kierunku, który ich interesuje. Jednak prowadzenie firmy nie jest łatwe, jest długotrwałym procesem a przedsiębiorcę czeka wiele przeszkód i długa droga, jaką musi przejść, by cieszyć się osiągnięciami. Dla osób początkujących, myślących o własnym biznesie, chcących wcielić w życie swoje pomysły, powstał startup. Czym właściwie jest? Startup to nic innego jak młoda, początkująca firma, w fazie poszukiwania idealnego modelu funkcjonowania i ciągłych zmian, mających na celu wyłonienie takiego sposobu działania, który da najwięcej korzyści i jak najwięcej dróg rozwoju. Jest to przede wszystkim szansa dla młodych ludzi, którzy są aktywni i szukają swojej drogi w biznesie, jednak nie mają wystarczających funduszy i odpowiedniego doświadczenia, by założyć w pełni niezależnie działającą firmę. Startup nie wymaga dużych nakładów finansowych, daje za to możliwość dużego zarobku. Stąd bierze się spora popularność tej formy działalności ostatnimi czasy.

Inkubatory przedsiębiorczości

Startup funkcjonuje obecnie najczęściej jako przedsiębiorstwo prowadzone w internecie, w formie aplikacji i innych innowacyjnych usług i produktów. Może jednak z powodzeniem działać również w każdej innej branży. Jednak to właśnie innowacja odróżnia startup, od innych funkcjonujących firm. Można uznać to za pewnego rodzaju eksperyment, którego celem jest sprawdzenie, czy nowatorski pomysł ma szansę powodzenia na rynku. Jak założyć startup? Najlepiej zwrócić się w stronę Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jest to najmniej ryzykowana forma, gdyż nie wymaga wkładu finansowego ani znajomości skomplikowanych przepisów prawnych, zasad księgowości i administracji. Dla młodych osób, świeżo po ukończeniu studiów lub w trakcie ich trwania, idealne będą akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, funkcjonujące przy uczelniach. AIP dba o stronę formalną prowadzonej działalności, udziela swojej osobowości prawnej, udziela początkowego wsparcia finansowego przez okres 2 lat. W tym czasie przedsiębiorca ma szansę zająć się jedynie rozwijaniem swojego pomysłu, ulepszaniem go i obieraniem najkorzystniejszej drogi funkcjonowania w przyszłości. Można również założyć startup na własną rękę, starając się o przyznanie dotacji, pożyczki na preferencyjnych warunkach lub innego rodzaju wsparcia finansowego. Jeśli nie potrzeba dużych nakładów finansowych, można skorzystać z własnych oszczędności. Warto również nawiązywać kontakty biznesowe oraz pozyskiwać inwestorów, którzy być może zainteresują się projektem i zechcą wesprzeć go finansowo.

Biznes bez zaplecza finansowego

Zakładając Startup nie trzeba mieć więc zaplecza finansowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku startupów ryzyko porażki jest bardzo duże. Zdarza się, że pomimo ogromnego zaangażowania przedsiębiorcy i prowadzenia perfekcyjnej strategii biznesowej, pomysł nie znajdzie zainteresowania wśród inwestorów. Nie należy jednak zbyt łatwo poddawać się i rezygnować, gdyż mała zmiana obranej drogi, drobna metamorfoza lub ulepszenie, może dać wymierne korzyści i w efekcie – stabilny i regularny dochód. Aby osiągnąć ten cel należy stale poszukiwać i wychodzić naprzeciw potrzebom potencjalnych klientów, lub przeciwnie – samodzielnie te potrzeby kreować. Dlatego również startup jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi młodych, energicznych i pełnych pasji – to oni wprowadzają najwięcej awangardowych koncepcji, mają najwięcej śmiałych pomysłów ale także wiedzę o nowych technologiach i jej rozwoju. Warto tę wiedzę wykorzystać przy tworzeniu własnych projektów, które mogą być zupełnie odkrywcze i niekonwencjonalne – może okazać się to kluczem do sukcesu.

Szybki start dla nowatorskich projektów

Startup daje szansę na powodzenie nie tylko firmom z dużym kapitałem początkowym ale także twórcom nowatorskich projektów, którzy niekoniecznie mają środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest to także szansa dla młodych ludzi, którzy obawiają się biurokracji, nie mają doświadczenia w załatwianiu formalności i nie mają wystarczającej wiedzy prawniczej i administracyjnej by poradzić sobie z samodzielnym prowadzeniem firmy. Główną wartością prowadzących startupy jest ich dynamiczna przedsiębiorczość, dzięki której nie poddają się porażkom, a przeciwnie – dzięki nim próbują nowych dróg i możliwości a przede wszystkim – innowacyjny pomysł, który może okazać się przełomem w branży.

Źródło: www.izfk.pl

2 komentarze

  1. Dobrym pomysłem na zebranie funduszy na StartUp jest tak zwany “Crowdfuding”, czyli po prostu dofinansowanie od społeczeństwa. Ludzie mogą charytatywnie wpierać projekt w imię wyższej idei. Startowanie z projektem bez jakich kolwiek funduszy może okazać jak karkołomne

  2. AnnaKania pisze:

    Moja znajoma miała kiedyś cukierenkę. Nawet dość dobrze prosperowała ale w końcu podatki, ZUSy ją “zjadły” 🙁 Chodziła do psychologa http://psychoterapia-sensus.pl bo wpadła w depresję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *