W obecnych czasach internauci chcą przeglądać strony internetowe nie tylko na monitorze swojego komputera, ale także na wyświetlaczu komórki. Tworzenie stron w wersji mobilnej jest dla wykonawcy dość trudne, mimo iż dzięki rozwojowi techniki mają oni praktycznie nieograniczone możliwości i odpowiednie narzędzia. Obecnym standardem jest 960 pikseli szerokości, aby monitory z wejściem cyfrowym dokładnie wyświetlały wszystkie szczegóły stron www.
Wykonawcy stron www mają obecnie ciężkie życie, ponieważ pojawili się użytkownicy, którzy coraz częściej przeglądają zasoby sieci przy pomocy telefonów komórkowych. Obiektowy skryptowy język programowania (JavaScript – JS) jest stosowany na stronach internetowych i stanowi codzienność.
Szybkie łącza i procesory obsługują animacje Flash, wyświetlając obraz w FullHD w rzeczywistym czasie. Ten sam obraz na wyświetlaczu telefonu komórkowego nie będzie już aż tak imponujący, jak ten oglądany na monitorze komputera. Łącza wolne, mała rozdzielczość, duże piksele, wyłączone obrazki i nie działający JS – to rzeczywistość, na którą możemy liczyć obecnie.
Rzeczywistość rzeczywistością, a wyzwanie wyzwaniem. Podjęli się go projektanci, którzy zgodnie określili, ze największym ograniczeniem w telefonach jest obsługa mikroskopijnego wyświetlacza. Odrzucając szerokie menu, postawili wstępnie na linki w kilku rzędach i takie wyświetlane pionowo. W górnej części strony umieścili najważniejsze informacje, aby było możliwe było ich przeglądanie bez przewijania ekranu. Marginesy i odstępy zostały przez nich usunięte w celu zaoszczędzenia przestrzeni, a estetyka odstawiona na bok.
Strona www ma być użyteczna, niekoniecznie ładna – pod takim szyldem tworzy się strony internetowe w mobilnej formie i z myślą o telefonach czy palmtopach. W tym celu obrazki zostają wyłączone, podobnie z obsługą JavaScriptu. Strona internetowa ma się przede wszystkim szybko ładować, dlatego wszelkie ozdobniki i grafiki muszą być zlikwidowane. Każdy internauta będzie wdzięczny wykonawcy za to, że tworzenie stron www w takim wykonaniu pozwoli mu zaoszczędzić pieniądze na zużyty transfer. Tylko niezbędna grafika powinna być pozostawiona i podpisana kilkoma słowami. Nieopisane pozycje w menu mogą zniechęcić użytkownika. Każda strona powinna mieć swój tytuł, aby użytkownik, który ją zapisze, a następnie otworzy, widział tylko ikonę strony i pierwsze jej znaki.
Jeśli właściciel strony posiada środki, warto aby stworzył oddzielną wersję strony www dla urządzeń mobilnych. Można zmniejszyć ilość dostępnych funkcji strony internetowej, aby pozostały jedynie te najważniejsze, a użytkownicy nie gubili się w gąszczu informacji. Wykonawcy programów zapewniają posiadaczy stron www, że wersja mobilna może być dla nich dostępna w zaledwie pół godziny. Proste i skuteczne narzędzia pomagają na stworzenie szkieletu mobilnej strony na komórkę w kilku krokach. Trzeba wybrać ogólny wygląd strony www, dobrać kolory, dodać tytuł, logo strony i nagłówki. Kolejno można dodać także i podstrony, a na koniec pozostaje założenie konta i opublikowanie strony.
Potem pozostaje już jedynie przetestowanie strony internetowej na kilku modelach telefonów komórkowych z różnymi możliwościami. Każdy, kto decyduje się na tworzenie stron dla rynku mobilnego powinien wziąć pod uwagę dostosowanie wyświetlania zawartości swojej strony www do możliwości każdego urządzenia dostępnego na rynku. Jest to znacznie trudniejsze, niż tworzenie wersji pełnowymiarowych, a przez to że występują jeszcze pewne ograniczenia techniczne, musimy się zadowolić funkcjonalnością mobilnych stron, nie zaś ich wyglądem.