Jakie zmiany czekają rolników w 2017 roku?

Corn

Rolnictwo jest jednym z sektorów gospodarki, którą nie ominęły zmiany i modernizacje. Chodzi nie tylko o wprowadzenie nowoczesnych maszyn czy rozwiązań, ale także o zmiany w regulacjach, które będą obowiązywały rolników od początku bieżącego roku. Sprawdźmy więc, jakich zmian można się spodziewać w bieżącym roku.

Jakie zmiany czekają od 2017 roku?

Rolników czeka dość sporo ważnych zmian w tym roku. Dotyczą one ważnych kwestii związanych chociażby ze sprzedażą produktów pochodzenia rolnego, oznakowaniem produktów polskiego pochodzenia, kwestii buraków cukrowych czy nowelizacje związane z emeryturą dla rolników. Zacznijmy od początku, czyli od kwestii związanych z produktami spożywczymi stworzonymi przez rolnika w sposób inny niż przemysłowy. Chodzi głównie o zmianę opodatkowania takiej sprzedaży, dzięki czemu sprzedaż z kwotą nieprzekraczającą 20 tysięcy rocznie będzie zwolniona z podatku, natomiast po przekroczeniu tej kwoty rolnik będzie mógł wybrać formę opodatkowania spośród dostępnych możliwości. Kolejna zmiana dotyczy oznakowania produktów polskiego pochodzenia. Od początku roku każdy konsument będzie miał możliwość sprawdzenia pochodzenia produktu spożywczego oraz czy produkt ten został wyprodukowany w Polsce.

Koniec kwotowania

Jedną z ważniejszych dla rolników kwestii, które w tym roku ulegną zmianie, są kwestie związane z burakami cukrowymi. Do tej pory buraki były „kwotowane”, a obecnie trwający sezon jest ostatnim , w którym zostają podane ceny buraka cukrowego, a od przyszłego sezonu zostają zniesione. A co z emeryturami? Po nowelizacji prezydenta rolników obowiązują takie same limity wiekowe, jak w przypadku pozostałych grup zawodowych. W przypadku mężczyzn wiek emerytalny rozpoczyna się od 65. roku życia, natomiast dla kobiet od 60. roku życia. Istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę pięć lat przed planowanym wiekiem emerytalnym.

Kolejnym sektorem, w którym nastąpią zmiany, jest kwestia związana z dopłatami. Jest to ważna kwestia dla rolników, bowiem stanowi ważny element pomocy i wsparcia w codziennej działalności rolniczej. Starając się o formę dopłaty należy zapoznać się ze zmianami, bowiem od początku tego roku wprowadzono zmiany w samej procedurze i warunkach przyznawania finansowego wsparcia. Rolnicy starający się o ubezpieczenia mogą również liczyć na dodatkową pomoc. Kwota przeznaczona na ten cel od początku 2017 roku została znacznie powiększona.

Skąd wiadomo o zmianach w przepisach?

Wszelkie zmiany, jakie wprowadzono od tego roku można znaleźć w ustawach ustanowionych przez Ministerstwo Rolnictwa. Zmiany wprowadzone od obecnego roku są atrakcyjne dla rolników, dzięki czemu samym pracującym w gospodarstwie będzie łatwiej codziennie pracować. Ostatnie lata nie były łatwe dla osób pracujących na roli. Ostre, wymagające przepisy obecnie zmieniane są na korzyść rolników, dzięki czemu łatwiej im wykonywać codzienne obowiązki, a także utrzymać się ze swojej pracy. Nowy rok jest czasem dużych zmian w sektorze rolnictwa.

Artykuł opracowano przy współpracy z firmą ekowap.pl dostarczającą nawóz dla rolnictwa jakim jest wapno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *