Teleprompter – zanim skorzystasz, poznaj wady i zalety!

Speaker at Business Conference and Presentation. Audience at the conference hall.

Zanim zaczniesz przeznaczać swój cenny czas, aby zapoznać się z różnorakimi poradami i sztuczkami, z jakich można korzystać dla potrzeb biznesowych przy użyciu telepromptera do produkcji filmów wideo – przeanalizujmy niektóre zalety i wady korzystania z tego sprzętu.

Zaleta 1: nie musisz zapamiętywać skryptu

Jest to szczególnie przydatne, gdy masz podać szczegółowe informacje na temat specyfikacji lub statystyk, a także jest to naprawdę świetne, gdy musisz wyprodukować długie wideo.

Zaleta 2: zmniejsz „um” i zawahania

Zaoszczędzisz dużo czasu, gdy będziesz w stanie odczytać scenariusz, ponieważ zmniejszysz liczbę błędów, na przykład możesz wyeliminować:

  • a,
  • um,
  • no wiesz.

Zmniejszysz także liczbę ponownych powtórzeń

Zaleta: 3 zaoszczędź czas i pieniądze

Mniej powtarzania ujęć z biegiem czasu, poprzez  wynajem promptera zaoszczędzisz dużo czasu, wysiłku, jeśli będziesz musiał wynająć sprzęt lub czas w studio.

Zaleta 4: lepszy kontakt wzrokowy z kamerą

Ciężko nam konsekwentnie utrzymywać kontakt wzrokowy z kamerą, co jest o wiele łatwiejsze, gdy czytasz scenariusz znajdujący się tuż przed obiektywem.

Zaleta 5: łatwość dostosowywania się do scenariusza.

Bez telepromptera jest to typowe dla osoby mówiącej, że zaczyna odbiegać od scenariusza lub zastanawia się nad innymi tematami, używanie telepromptera utrzymuje nas skupionych.

Zaleta 6: nie ma potrzeby stosowania kartek ani zwojów papieru.

Karty, muszą zwykle znajdować się wystarczająco daleko od obiektu, odciągając wzrok od aparatu. Jeśli używasz telepromptera, nie będziesz potrzebować kart ani zwojów papieru.

Zaleta 7: trzymanie się ram czasowych

Większość telepromptów pozwala na ustawienie tempa przesuwania się tekstu, dzięki czemu można ustawić tempo, które zapewni, że film zakończy się w określonym czasie.

Zaleta 8: odpowiednie tempo mówienia

Dzięki teleprompterowi możesz kontrolować szybkość, z jaką przemawia prezenter, średnia osoba mówi z prędkością od 110 do 150 słów na minutę. Wielu mówców publicznych będzie mówić w tempie od 145 do 160 – tutaj to wszystko można dostosować w zgodzie z założeniami.

Zaleta 9: bardziej profesjonalny wygląd i spójnie utrzymany kontakt wzrokowy

Badania wykazały, że prezenter, który patrzy bezpośrednio na swoich odbiorców i utrzymuje dobry kontakt wzrokowy, wydaje się bardziej pewny siebie i profesjonalny. Teleprompter pomaga mówcy zachować spójny kontakt wzrokowy.

Zaleta 10: szybkie postępy

Jeśli ty lub twój prezenter jest nowy przed kamerą, teleprompter pomoże szybciej się z tym oswoić. (Dzisiaj amatorzy, profesjonalni mówcy i politycy czują się bardziej komfortowo przed kamerą, jeśli potrafią czytać swoje skrypty na telepromperze).

Wada 1: mniejsza personalizacja

Czasami trudno jest w ten sposób pokazać swoją osobowość, ale można to przezwyciężyć.

Wada 2: koszty

Tak, telepromptery, bez względu na to, jaki typ lub wielkość wybierzesz – kosztują pewne pieniądze, twój budżet określi, z jakiego rodzaju telepromptera będziesz mógł skorzystać.

Teraz już musisz sam zdecydować – czy skorzystać z zalet, czy skupić się na wadach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *