Czy trudno jest dostać pracę w IT jako junior?

Przez ostatnie lata mogliśmy obserwować bardzo dynamiczny rozwój branży technologicznej. Każdego dnia powstawały nowe technologie, wdrażane były nowe innowacyjne rozwiązania, a rynek pracy rozrastał się w bardzo szybkim tempie. Obecnie, branża IT w dalszym ciągu się rozwija, jednakże tempo to nie jest już tak imponujące jak chociażby 3 lata temu. W związku z tym zmienia się także rynek pracy, który jeszcze kilka lat temu rósł w naprawdę zdumiewającym tempie.

Aktualnie charakter rynku pracy IT jest nieco inny. Z jednej strony przepełniony jest on jeszcze niedoświadczonymi juniorami, a z drugiej strony brakuje na nim specjalistów, którzy wyróżniają się konkretnymi umiejętnościami. Jednakże, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na sytuacji wspomnianych już juniorów i odpowiedzieć na pytanie: „Czy trudno jest dostać pracę w IT jako junior?”.

Praca w IT – jak na rynku radzą sobie młodzi informatycy?

Praca w IT to obecnie cel i marzenie wielu młodych osób. W związku z tym, w ostatnich latach, kiedy to branża technologiczna rozwijała się w naprawdę imponującym tempie, znacznie wzrosła popularność szkół średnich oraz uczelni wyższych, które przygotowują młodych ludzi do pracy w opisywanej przez nas dziedzinie. Początkowo, sytuacja ta naprawdę napawała optymizmem w szczególności przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w branży IT. Jednakże po upływie kilku lat, okazało się, że młodych, jeszcze niedoświadczony juniorów, których celem jest praca w IT jest zbyt wiele i po prostu nie ma dla nich miejsca. 

W związku z tym, aktualnie praca w IT dla juniorów to wielkie wyzwanie, gdyż aby znaleźć zatrudnienie w tym sektorze trzeba naprawdę znacząco wyróżniać się spośród licznej konkurencji. Praca w IT dla juniorów jak najbardziej jest dostępna, wiele firm informatycznych nadal stosunkowo często poszukuje juniorów, którzy mogliby zasilić ich zespoły. Natomiast, ogłoszenia te znikają w bardzo szybkim tempie, ponieważ chętnych na takie stanowiska jest wyjątkowo dużo. Dlatego też, obecnie znalezienie pracy w IT będąc juniorem jest znacznie trudniejsze niż chociażby 3 lata temu. 

Fakty, które przedstawiliśmy do tej pory zdecydowanie nie napawają optymizmem szczególnie młodych informatyków. Jednakże, warto zauważyć również pozytywy z wiązane z sytuacją na rynku pracy IT, których w ostatnim czasie nie brakuje. Mianowicie, w zeszłym roku mieliśmy do czynienia ze stosunkowo zaskakującym spadkiem zatrudnienia. Praca w IT przestała być tak dostępna jak wcześniej – można było mówić o swego rodzaju kryzysie, który na szczęście już się skończył. Obecnie, zapotrzebowanie na pracowników technologicznych zaczęło ponownie wzrastać, co prawda nie jest ono tak duże jak chociażby 3 lata temu. Nie można powiedzieć, że sytuacja jest świetna, jednakże jest na pewno znacznie lepsza niż jeszcze kilka miesięcy temu, o czym świadczy fakt, że sporo firm technologicznych otwiera coraz to nowe rekrutacje. 

Idealna praca w IT – czy to możliwe?

Tak jak przedstawiliśmy już wcześniej, obecnie znalezienie pracy w IT dla juniorów to naprawdę poważne wyzwanie, gdyż konkurencja jest wyjątkowo duża. Jednakże, nie oznacza to, że praca w IT dla juniorów jest w pełni niedostępna – dla przykładu warto zwrócić uwagę na oferty pracy IT w Krakowie. W stolicy małopolski wiele firm technologicznych dosyć często poszukuje juniorów, natomiast, ogłoszenia te znikają w bardzo szybkim tempie. Dlatego też, warto podkreślić, że będąc młodym informatykiem istnieje szansa na znalezienie zatrudnienia, natomiast nie zawsze będzie to oferta idealna. 

Jak powszechnie wiadomo, pieniądze w branży technologicznej są duże, jednakże praca w IT dla juniorów w zdecydowanej większości nie jest związana z dużymi zarobkami i kuszącymi benefitami. Dlatego też, należy pamiętać, że znalezienie pracy to nie wszystko, aby zaistnieć w branży IT jako junior, trzeba stale pracować nad swoim rozwojem, gdyż pracodawcy są naprawdę wymagający, a konkurencja liczna. 

Podsumowanie

Podsumowując, tak jak przedstawiliśmy, w związku z tym, że praca w IT to obecnie cel bardzo dużej grupy młodych ludzi, będąc juniorem, wcale nie tak łatwo jest znaleźć zatrudnienie. Jednakże, warto podkreślić, że nie jest to niemożliwe. 

Natomiast, należy również pamiętać o tym, że znalezienie pracy to nie wszystko, oferty pracy dla juniorów zazwyczaj nie gwarantują świetnych zarobków. Dlatego też żeby zaistnieć w branży IT, zdecydowanie warto postawić na rozwój indywidualny, gdyż jest to świetna inwestycja w przyszłość, która może zagwarantować stałe i dobre zatrudnienie na wiele lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *