Ubezpieczenia OC zależne od wielu czynników – sprawdź, ile zapłacisz

Happy family sitting in the car

Każdy posiadacz pojazdu, przynajmniej raz w roku musi zapłacić niezbędną składkę na polisę OC. W Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i regulowane przez odpowiednie przepisy prawne. Jednak wysokość ubezpieczenia OC nie jest taka sama dla wszystkich kierowców i zależy ona od wielu czynników.

Głównym czynnikiem, który sprawił, że wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie jest rosnącą liczba wypadków drogowych. Do tego dochodzi wysokość szkód jakie powstają w wyniku kolizji pojazdów. Statystyki pokazują jacy kierowcy najczęściej powodują zdarzenia drogowe i z jakim skutkiem. Właśnie to ryzyko sprawia, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe takie jak: https://www.lu.pl/ posiada własne kryteria na obliczanie wysokości polisy OC. Do tego jest one obliczane indywidualnie dla każdego właściciela pojazdu. Często więc się zdarza, że ubezpieczyciele oferują, diametralne różne stawki. Mają one jednak pewne cechy wspólne od, których zależy wzrost lub zniżka opłacanej składki.

Ubezpieczenia OC obliczane są indywidualnie

http://kalkulatorubezpieczen.net.plJednym z istotniejszych kryteriów, decydujących o wysokości polisy jest wiek kierowcy. Jak pokazują wyniki statystyk to najczęściej młodzi i niedoświadczeni kierowcy powodują najwięcej wypadków na drodze. W związku z tym większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga od nich płacenia najwyższych składek. Z kolei niższą szkodliwością cechują się ich starsi koledzy, więc w konsekwencji ponoszą dużo niższe koszty związane z wykupienie polisy OC.

Najczęściej pojawiającym się kryterium, decydującym o wysokości polisy rodzaj posiadanego samochodu. Zwykle nowe i ekskluzywne modele, ze względu na swoją cenę rynkową są objęte wyższą składką. Jednak inne parametry, takie jak marka rok produkcji, czy pojemność zamontowanego silnika również mają istotne znaczenie dla towarzystw ubezpieczeniowych. Im szybsze auto tym większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, co przekłada się jednoznacznie na wysokość płaconej składki.

Im wyższe ryzyko, tym większa składka

W wielu wypadkach również miejsce zamieszkania kierowcy może decydować o wyższej lub niższej składce na OC. Okazuje się bowiem, że według statystyk prowadzonych przez ubezpieczalnie, w niektórych powiatach zdarza się więcej wypadków drogowych niż w innych. W związku z tym ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku jest dużo większe. W takim przypadku ubezpieczenia OC w danym regionie są większe niż w pozostałych, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe muszą zrekompensować sobie ryzyko wystąpienia tego zjawiska.

3 komentarze

 1. mfind.pl pisze:

  Właśnie dlatego, że każdego kierowcę charakteryzuje tak wiele różnych zmiennych bardzo ważne jest, aby przed zakupem OC porównywać ceny w wielu Towarzystwach. Z naszej analizy wynika, że doświadczony kierowca, który nie korzysta z porównań może przepłacić nawet i ponad 700 zł na ubezpieczeniu, przy młodych kierowcach różnica może śmiało przekroczyć nawet i 1000 zł. Kupujmy świadomie 🙂

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 2. Mariusz z ubezpieczamy-auto.pl pisze:

  Tak, warte podkreślenia jest to, że ceny różnią się diametralnie w różnych miastach-właśnie ze względu na szkodowość (wypadkowość). Warto tym bardziej porównywać ceny polis OC różnych towarzystw i korzystać ze zniżek OC!

 3. Biedroń Jacek pisze:

  A co z samochodami zastępczymi z OC sprawcy? Na stronie zastepczy.org czytam komu przysługuje samochód zastępczy z OC bezgotówkowo i z tego wynika, że praktycznie każdemu 🙂 Czy zatem jest to opcja standardowa każdego OC? W porównywarkach OC/AC nie ma o tym ani słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *