Sytuacja ekonomiczna sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na leasing zwrotny

leasing_firma

Kryzys oraz coraz trudniejsza sytuacja w wielu branżach sprawia, że przedsiębiorcy szukają alternatywnych sposobów finansowania swojej bieżącej działalności. W takim wypadku gdy brakuje im gotówki na zakup nowych środków trwałych decydują się na zaciągniecie kredytu bądź leasing. Ostatnio rosnącą popularnością cieszy się tak zwany leasing zwrotny, który pozwala uwolnić zamrożone środki.

Leasing zwrotny staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem

Jeszcze do niedawna leasing zwrotny nie cieszył się tak dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Jednak coraz trudniejsze sposoby na zdobycie kapitału sprawiły, że coraz więcej firm sięga po tę opcję. Głównym założeniem leasingu zwrotnego jest t poprawa płynności finansowej poprzez  uwolnienie zamrożonych w różnych aktywach trwałych środków pieniężnych. Może on więc dotyczyć zarówno nieruchomości jak i parku maszynowego czy samochodów firmowych.

Najprościej mówiąc leasing zwrotny to szczególna forma leasingu, która w miarę potrzeb może przybrać formę zarówno operacyjną, jak i finansową. Jednak od tradycyjnie zawieranego leasingu różni się tym, że przed podpisaniem umowy leasingowej, następuję zawarcie transakcji sprzedaży. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej posiadane środki trwałe. Jednocześnie w umowie zawarta jest klauzula dotycząca możliwości dalszego użytkowania przez niego sprzedanych składników majątku.

Uwolnienie pieniędzy pozwala na nowe inwestycje w przedsiębiorstwie

Z chwilą zawarcia umowy leasingu zwrotnego, prawnym właścicielem określonych środków trwałych staje się finansujący, czyli firma leasingowa. W praktyce jednak dany samochód, maszyna czy nieruchomość (każdy składnik majątku podlegający amortyzacji) nadal pozostaje w firmie sprzedającego i korzysta on z niej przy prowadzeniu codziennej działalności.

Można powiedzieć, że leasing zwrotny to dobre rozwiązanie dla firm, które z jakiejś przyczyny mają w danym momencie trudną sytuację finansową. Zwykle to jedyny sposób na ustrzeżenie się przed utratą płynności oraz poprawę swojej kondycji w danym momencie. Konstrukcja tych umów pozwala firmom na przesunięcie kapitału z aktywów trwałych do obrotowych. Dzięki temu zwiększa się ich płynność finansowa, co w efekcie otwiera nowe możliwości inwestowania oraz pomnażania bieżącego majątku.

Coraz więcej firm decyduje się na ofertę leasingu zwrotnego

Dodatkowym atutem leasingu zwrotnego jest to, że sprzedany przedmiot po okresie umowy może zostać u przedsiębiorcy lub zostać zwrócony do firmy leasingowej. To duży atut zwłaszcza gdy posiadany środek trwały może okazać się zbędny przy dalszym planowanym rozwoju przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że również w tym przypadku firmy leasingowe naliczają sobie odsetki od użytkowanego przedmiotu.  Zanim więc skorzysta się z tej  formy pozyskania dodatkowych pieniędzy dla firmy warto przeanalizować wszystkie wady oraz zalety tego sposobu finansowania.

1 komentarz

  1. Mikelangello pisze:

    Czy ja wiem? Dużo tańsze jest korzystanie z wypożyczalni samochodów niż z leasingu zwrotnego ponieważ nie masz całej masy papierkowej roboty na głowie. Nasza firma oszczędza w ten sposób czas i kilkanaście tys. rocznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *