Przed ubezpieczeniem pojazdu – co warto sprawdzić?

Każdy posiadacz samochodu lub innego pojazdu mechanicznego musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC przed wyjazdem. Jest to polisa, która pozwala uniknąć kosztów w przypadku kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie OC obejmuje szkody powstałe podczas przemieszczania się pojazdem po drodze, a także w czasie wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet parkowania. Co ważniejsze, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza granicami kraju. Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa nie jest przypisana do właściciela, ale do konkretnego samochodu. Co oznacza, że poszkodowany może dochodzić odszkodowania nawet jeśli szkodę spowodował inny kierowca, np. znajomy lub członek rodziny.

Jakie kary grożą za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC dla samochodu wiąże się w 2022 roku z wysokimi karami finansowymi:

  • 1200 zł (za brak OC do 3 dni);
  • 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni);
  • 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Wszelkie informacje dotyczące OC znajdują się w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku – zapoznasz się tam między innymi z zasadami zawierania i wykonywania umów OC.

Gdzie wykupić polisę OC i od czego zależy wysokość składki?

Polisę OC (ubezpieczenie samochodu) możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój staż jako kierowcy czy historia ubezpieczeniowa. Zgodnie z art. 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych żadna firma nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia.

Nie oznacza to jednak, że wysokość OC będzie zawsze taka sama. Ubezpieczyciele w celu jej ustalenia biorą pod uwagę bardzo wiele czynników – związanych zarówno z pojazdem, jak też samym kierowcą.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC? Są to np.:

  • wiek kierowcy – zwykle najwyższe składki płacą młodzi kierowcy (18-25 lat), którzy nie posiadają dużego doświadczenia za kółkiem i są uznawani przez ubezpieczycieli za tych, którzy częściej powodują kolizje oraz wypadki drogowe;
  • historia ubezpieczenia – jeżeli kierowca jeździ od wielu lat bezszkodowo, może liczyć na niższą składkę od tego, który w ciągu ostatnich lat spowodował kilka kolizji lub wypadków drogowych;
  • parametry samochodu, zwłaszcza pojemność silnika – im jest ona większa, tym wzrasta wysokość składki;


OC w pakiecie z AC i Assistance

Bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie wysokości składki jest wykupienie pakietów ubezpieczeniowych, w skład których wchodzą, poza OC, również autocasco (AC), Assistance czy NNW. Są to rozszerzenia, dzięki którym nie tylko zapłacisz mniej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, ale również zyskasz dodatkową ochronę:

  • autocasco zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych;
  • Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *