Utalentowani Polacy uciekają za granicę

Nasza gospodarka boryka się z wieloma problemami, które stawia przed nią dzisiejsza rzeczywistość. Należą do niej z pewnością trudne lata transformacji gospodarczej po 89 roku, problemy z korupcją, afery polityczne a także globalne kryzysy finansowe. W końcu Polska gospodarka połączona jest wieloma nićmi z gospodarkami innych krajów i jesteśmy pośrednio uzależnieni od ich wyników. Widać to doskonale na przykładzie kontr-sankcji jakie Rosja nałożyła na wszystkie kraje Unii Europejskiej. Chodzi o zakaz importu min. polskich jabłek. Nasi plantatorzy notują duże straty z tego powodu a kwestia odszkodowań od Państwa stanęła pod znakiem zapytania.

Nie są to jednak jedyne problemy dla polskiej gospodarki. Ostatnio coraz częściej mówi się o osobach utalentowanych, które po skończeniu Polskich szkół, wyjeżdżają z Polski aby założyć własna firmę na przykład w Anglii lub innym kraju, w którym znacznie łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą. Jest to po pierwsze przykład na to, że Polacy są ambitni i zdolni, z drugiej jednak strony pokazuje nieudolność kolejnych rządów, które nie potrafią a całkiem prawdopodobne nawet, że nie chcą w ogóle tych młodych, utalentowanych osób zatrzymać w kraju.

Zdaniem profesora Piotra Boguszewskiego z Narodowego Banku Polskiego, jednym z powodów mogą być trudności z prowadzeniem biznesu w w naszym kraju. Polakowi łatwiej jest założyć firmę na przykład w Londynie niż w Polsce.

Źródło: www.biztok.pl

Problemem nie są tylko małe zarobki na wyższych stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych ale także bardzo słabe dotowanie nowoczesnych rozwiązań oraz inwestycji na badania i naukę. To zdecydowanie zniechęca polskich, młodych naukowców do podejmowania jakichkolwiek działań w naszym kraju gdyż z góry są one skazane na niepowodzenie. Szkoły wyższe oraz inne instytucje badawczo-rozwojowe bardzo rzadko wymieniają się pomysłami i osiągnięciami. Każdy stara się pracować tylko dla siebie i tylko na swój rachunek zbierać ewentualne nagrody i uznania. Takie podejście do sprawy kończy się niestety fatalnie, ponieważ jeżeli chodzi o nowoczesne technologie, jesteśmy daleko w tyle z krajami choćby Unii Europejskiej.

Co jakiś czas słyszy się o osiągnięciach polskich naukowców w rożnych dziedzinach nauki. W medycynie (np. pierwsza na świecie udana operacja połączenia zerwanego rdzenia kręgowego u człowieka), w astronomii (budowa urządzeń pomiarowych wykorzystywanych np. podczas lądowania na komecie – Misja Rosetta). Gdybyśmy potrafili dobrze inwestować w naszych młodych i zdolnych studentów, takich informacji o przełomowych badaniach i odkryciach byłoby z pewnością więcej.

 

Polecamy także stronę wszywkaalkoholowalublin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *