W jaki sposób najlepiej rozliczać firmowe wysyłki kurierskie?

1-Mangostar-shutterstock_540154723-848x477

Firmowe wysyłki kurierskie są rozliczane w zależności od preferencji firmy. Jeśli ktoś jest VAT – owcem inaczej rozlicza takie koszty od firmy, która VAT – owcem nie jest. Korzystając z usług firm kurierskich, zazwyczaj dostaje się fakturę na podstawie której, rozlicza się wydaną kwotę.

Inaczej przedstawia się sprawa z pocztą. Przedsiębiorca korzystający jedynie z usług Poczty Polskiej, a będący płatnikiem VAT, wcale nie musi go rozliczać, ponieważ usługi wykonywane przez pocztę, są zwolnione z VAT-u. Tym samym takie przesyłki stają się neutralne. Z usług przewoźników najczęściej korzystają sklepy internetowe, które na „ich barkach”, często opierają swoje istnienie. Zazwyczaj koszt pakowania i wysyłki przerzucany jest na klienta (tego, który kupuje dany towar od sklepu internetowego). Pomimo tego, bardzo ważne jest, w jaki sposób przesyłka jest wysyłana (przez kogo), oraz jakiego rodzaju podatek taki sklep płaci. Jest wiele czynników wpływających na to, jak rozliczamy własne przychody. Najlepszą radą jaką można dać ewentualnemu przedsiębiorcy, który nie wie, jak się za to zabrać, jest… rada, aby skorzystał z usług profesjonalnej księgowej. Jeśli chodzi o Urząd Skarbowy, to raczej żartów tutaj nie ma. Każda pomyłka może być dotkliwie odczuwalna w przedsiębiorstwie – szczególnie w dziale finansowym firmy.

Korespondencja firmowa

W dzisiejszych czasach jest kilka sposobów wysyłania korespondencji firmowej do odbiorcy. Najczęstszym sposobem jest oczywiście przesyłka elektroniczna. Wiele dokumentów jest wysyłanych przez pocztę e-mail. Można ją oczywiście podpisać elektronicznie. Są już dostępne zaufane podpisy gwarantujące, oryginalność dokumentu. Jednak są też takie dokumenty, których nie można w żaden sposób wysłać e-mailem. Wtedy firmy korzystają z przesyłek kurierskich. Jest tu podwójna korzyść. Dostają fakturę VAT za wykonaną usługę oraz dokumenty bardzo szybko docierają na miejsce (do odbiorcy). Są także wyjątkowe przesyłki, które nie mogą być wysyłane e-mailem, ale także nie wysyła się ich „zwykłym” kurierem. Są to specjalne (zazwyczaj wartościowe) przesyłki, które dostarczają specjalni kurierzy. Mogą to być przedmioty wartościowe, lub bardzo ważne dokumenty firmowe. Za takie przesyłki przedsiębiorca (nadawca) również dostaje fakturę. Są one znacznie droższe, niż ich zwyczajne odpowiedniki. Często w takich sytuacjach, korespondencja firmowa jest niezwykle cenna. Jej wysyłkę można spokojnie „wrzucić” w koszty firmowe.

Sprawdź ile kosztuje wysyłka do Anglii

Rozliczanie przesyłek lepiej zostawić fachowcom

To prawda. Jeśli ktoś nie za bardzo wie „co do czego”, lepiej jak sprawy rozliczania wysyłek kurierskich zostawi własnej księgowej. Gdyby jednak dany przedsiębiorca chciał sam to załatwiać, musi znać się na rzeczy. Nie zaszkodzi wciąż się doszkalać, ponieważ nasze przepisy skarbowe wciąż się zmieniają. Dobra księgowa jest zawsze na bieżąco. A czy przedsiębiorca będzie miał czas na ciągłe doszkalanie się z przepisów? Lepiej zostawić to fachowcom w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *