W jaki sposób założyć lokatę bankową?

Young woman putting coin in piggy bank

Planując oszczędzanie pieniędzy na lokacie bankowej należy dobrze określić wolną gotówkę oraz ściśle wyznaczyć termin, w trakcie którego pieniądze nie będą nam potrzebne. Jeśli jesteśmy w stanie obyć się bez pieniędzy przez okres nawet kilkuletni, to mamy komfortową sytuację. Możemy bowiem dokonać wyboru pomiędzy lokatą krótkoterminową i długoterminową. Ta druga zawierana jest na okres powyżej jednego roku. Zazwyczaj oprocentowanie lokat długoterminowych jest wyższe od tych z krótszym okresem zapadalności. Banki wynagradzają w ten sposób klientów, którzy zrezygnowali z prawa dostępu do własnej gotówki przez ściśle podany okres.

Niestety nie zawsze można zakładać lokaty długoterminowe. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i w związku z obawami wiele osób decyduje się na zakładanie lokat krótkoterminowych. Dzięki nim klienci nie martwią się o przyszłość. Poza tym, co dwa lub trzy miesiące mogą wybierać atrakcyjniejsze oferty lokat bankowych.

Większa stabilność

Częstą praktyką banków jest proponowanie wysokich prowizji od złożonego depozytu dla nowych klientów, dlatego dostrzegalnym jest fakt otwierania kont osobistych przy zawieraniu umów depozytowych. To niestety jest pewnym utrudnieniem. Niełatwo jest tak często zmieniać konta bankowe. Dlatego wielu klientów woli zrezygnować z wyższego oprocentowania lokaty na rzecz większej stabilności. Banki za lojalność wobec siebie także nagradzają specjalnymi prowizjami.

Tak więc przed zawarciem umowy depozytowej trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami. Warto wspomóc się w tym momencie fachowym doradztwem. Istotną pomoc oferują rankingi lokat. To gotowe zestawienia dostępnych na rynku ofert związanych z lokatami bankowymi. Rankingi lokat w czytelny sposób prezentują warunki poszczególnych propozycji, przez co porównanie lokat staje się zdecydowanie prostsze. Skupienie w jednym miejscu wielu propozycji, w dodatku poukładanych w formie tabelarycznej ułatwia dokonanie trafnego wyboru.

Wysokość stóp procentowych

Przed zawarciem umowy depozytowej należy dokładnie zapoznać się z rynkową sytuacją. Szczególnie ważny jest poziom stóp procentowych. To on w istotny sposób wpływa na wysokość oprocentowania lokat. Im niższe stopy procentowe, tym niższe zyski z lokaty. Warto zatem dokładnie zapoznać się z przewidywaniami odnoście poziomu stóp procentowych. W wielu sytuacjach opłacalnym będzie zakładanie lokat bankowych ze stałym oprocentowaniem. Najczęściej dokonuje się tego, gdy stopy są na wysokim poziomie jednak w najbliższej przyszłości przewidywany jest ich znaczny spadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *