Co warto wiedzieć przed wymianą akumulatora samochodowego?

Akumulator samochodowy to dowolny akumulator wykorzystywany jako rozrusznik samochodowy, oświetlenia lub zasilania zapłonu. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale akumulatory samochodowe wymagają specjalnego traktowania w celu utylizacji, gdy osiągną koniec bezpiecznego okresu użytkowania.

Dzieje się tak dlatego, że akumulatory samochodowe zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Są niebezpieczne ze względu na zawarte w nich różne silne substancje chemiczne – wszystko to może mieć szkodliwy wpływ na szersze środowisko, jeśli nie pozbędziesz się w sposób odpowiedzialny zużytych akumulatorów samochodowych.

Koniecznie poznaj wskazówki dotyczące utylizacji akumulatora samochodowego

Bezpieczna i odpowiedzialna utylizacja akumulatorów samochodowych ma dwojakie korzyści. Przede wszystkim chroni nasze środowisko naturalne. Po drugie, gwarantuje przestrzeganie prawa. Aby pozbyć się zużytych akumulatorów samochodowych w sposób legalny i ekologiczny, zapoznaj się z naszymi sześcioma najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi utylizacji akumulatorów samochodowych.

W żadnym wypadku nie należy wyrzucać na własną rękę akumulatora samochodowego

Chociaż obowiązujące przepisy stanowią, że akumulatorów samochodowych nie można wyrzucać razem z odpadami domowymi, nie oznacza to, że należy utylizować akumulatory samochodowe w sposób nieodpowiedzialny. Zamiast wybierać łatwą, ale karygodną opcję wyrzucania zużytego akumulatora samochodowego na parkingu lub w okolicy, postępuj odpowiedzialnie i zanieś go do licencjonowanej firmy zajmującej się wywozem śmieci. Jeśli zostaniesz przyłapany na podrzucaniu gdziekolwiek starego akumulatora samochodowego, możesz zostać ukarany natychmiastową grzywną.

Nie ma możliwości wywozu zużytych akumulatorów samochodowych bezpośrednio na wysypisko śmieci

Baterii samochodowych gotowych do utylizacji nie można nawet wywieźć bezpośrednio na wysypisko śmieci. Zostaną one natychmiast odrzucone przez operatora zakładu ze względu na znajdujące się w nich odpady niebezpieczne. Dlatego zawsze najlepiej jest zanieść zużyty akumulator do autoryzowanego zakładu utylizacji. Nie tylko oczyszczą baterię z zanieczyszczeń, ale także zutylizują ją w Twoim imieniu, zwykle w drodze recyklingu pozostałych materiałów.

Podczas obsługi akumulatorów samochodowych należy zawsze nosić odzież ochronną

Zanim zajmiesz się obsługą i demontażem zużytego akumulatora samochodowego z pojazdu, pamiętaj o niebezpieczeństwach związanych z kwasem akumulatorowym. Może przepalić ubranie, a nawet skórę. Wiadomo również, że powoduje ślepotę w wyniku nieprzewidzianych wycieków, dlatego podczas sprawdzania akumulatora przed odłączeniem, wyjęciem i transportem akumulatora samochodowego należy nosić odzież ochronną.

Użyj latarki, aby sprawdzić akumulator samochodowy pod kątem wgnieceń i wycieków

A skoro mowa o wyciekającym kwasie akumulatorowym, najlepszym sposobem na znalezienie ukrytych wgnieceń, wycieków lub śladów na wyczerpanym akumulatorze samochodowym jest poświecenie latarką ze wszystkich stron. To powinno wystarczyć do zlokalizowania wszelkich nietypowo wyglądających obszarów na akumulatorze, które mogą wymagać profesjonalnej obsługi.

Szukasz nowego akumulatora? Znajdziesz go w tym sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *