Chcesz wiedzieć więcej o terapii manualnej? Zapraszamy do lektury!

Manipulacja manualna, zwana też terapią manualną, to szczególna forma fizjoterapii. Instrukcja pochodzi od łacińskiego słowa „manus”, co oznacza ręce. Ta etymologia daje wskazówkę, że ta metoda wykorzystuje własne ręce twojego terapeuty do zarządzania twoim stanem. Manipulacja ręczna czyli inaczej właśnie terapia manualna najlepiej sprawdza się jako leczenie uzupełniające tradycyjne techniki fizykoterapii.

Oto jak to działa!

Co to jest manipulacja ręczna/manualna?

Manipulacja ręczna to specjalistyczna forma leczenia fizycznego często stosowana w połączeniu z regularnymi technikami fizykoterapii. Podczas gdy fizjoterapia często wykorzystuje urządzenia, maszyny lub inne metody, ręczna manipulacja w dużej mierze obejmuje ręce terapeuty. Inną ciekawą formą jest kinesiotaping. Wracając jednak do terapii manualnej – używa się tutaj rąk, aby wywierać nacisk na dotknięte chorobą mięśnie i tkanki, a także manipulować bolesnymi stawami w ciele człowieka poddającego się takiej rehabilitacji.

Manipulacja manualna ma przede wszystkim na celu rozluźnienie napiętych mięśni i ograniczonych stawów. Gdy Twój fizjoterapeuta wykonuje tę „praktyczną” technikę, stopniowo odczujesz zmniejszony ból i lepszy zakres ruchu. Jest to skuteczny sposób radzenia sobie zarówno z ostrym, jak i przewlekłym bólem u osób z przepukliną dysku, urazami stożka rotatorów i innymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Czym różni się od terapii masażem?

horoskop tygodniowy bykManipulacja manualna i terapia masażem mogą wydawać się podobne – profesjonalna rehabilitacja przewiduje każdą z tych możliwości. Istnieje jednak różnica między tymi dwiema metodami. Manipulacja ręczna polega na wykonywaniu wprawnych, praktycznych manewrów w celu mobilizacji tkanek miękkich, rozluźnienia mięśniowo-powięziowego i innych. Celem jest ocena, diagnoza, a nawet leczenie podstawowych schorzeń mięśni lub stawów. Może być również stosowana jako leczenie uzupełniające inne opcje leczenia, szczególnie jeśli chodzi o:

  • zwiększenie zakresu ruchu

  • zmniejszenie bólu.

Z drugiej strony terapia masażem koncentruje się na poprawie i utrzymaniu ogólnego samopoczucia. Chociaż może również łagodzić ból spowodowany schorzeniami, służy przede wszystkim do zmniejszenia stresu i niepokoju. Pomaga również promować relaksację, elastyczność i lepsze krążenie krwi.

Dobrze jest znaleźć centrum masażu i rehabilitacji, które jest w stanie uwzględnić zarówno manipulacje manualne, jak i masaże jako część Twojego planu leczenia. Aby dowiedzieć się więcej o tych metodach i innych skutecznych opcjach leczenia bólu, skontaktuj się z takimi specjalistami najlepiej już dziś – i zapytaj o wszystkie interesujące Cię szczegóły. Ręczna manipulacja, masaż, terapeuta – to wszystko ma znaczenie i wszystko jest istotne, gdy dąży się do pełnej formy w sensie fizycznym i psychicznym. Warto o siebie zadbać w ten kompleksowy sposób i zacząć zmieniać życie na lepsze, to naprawdę ma znaczenie i jest istotne w szerszym kontekście, stąd nie można bać się zadawać pytań i szukać odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *