Sprawdź jak właściwie przyciemnić szyby w samochodzie aby było to legalne

Auta z przyciemnionymi szybami lepiej się prezentują, a jednocześnie są bardziej komfortowe w czasie jazdy. Nic więc dziwnego, że na ulicach możemy spotkać wiele samochodów, których szyby są mniej lub bardziej przyciemnione. Zanim jednak sami zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić, jak wygląda kwestia legalności i co mówią przepisy o ruchu drogowym.

W przepisach o ruchu drogowym możemy znaleźć zapisy, które wymagają od kierowców utrzymania aut w takim stanie, aby zapewniały prawidłową widoczność na drodze. Bardzo ważna jest więc kwestia szyb, które w czasie jazdy są najważniejszym elementem zapewniającym kierowcy dobre widzenie tego, co przed nim i wokół niego. W przepisach można również znaleźć informacje dotyczące przepuszczalności szyb, w szczególności przednich i bocznych przednich. Przednia szyba w aucie powinna mieć przepuszczalność na poziomie co najmniej 75 procent, natomiast boczne szyby z przodu powinny być przepuszczalne na poziomie 70 procent. Jeśli decydujemy się na ich oklejenie, warto pamiętać, że wiele samochodów już w standardzie ma nieco przyciemnione szyby. Gdy dołożymy do nich folię przyciemniającą, może się okazać, że ich przepuszczalność będzie już na poziomie niedopuszczalnym przepisami.

Dlaczego kierowcy przyciemniają szyby?

Przyciemnianie szyb jest popularne wśród kierowców, którzy chcą poprawić wygląd auta – samochód z przyciemnionymi szybami wygląda dużo lepiej niż z całkowicie przejrzystymi. Folia przyciemniająca spełnia jednak także wiele użytecznych funkcji. Przede wszystkim, ogranicza poziom promieni słonecznych wpadających do wnętrza auta, dzięki czemu samochód w sezonie letnim mniej się nagrzewa. To ważne szczególnie w czasie długich podróży, a także wtedy, gdy nie mamy garażu czy miejsca parkingowego pod dachem i jesteśmy zmuszeni pozostawiać auto w pełnym słońcu. Przyciemnione szyby przydadzą się także wtedy, gdy w samochodzie często wozimy małe dzieci. Maluchy kiepsko czują się w słońcu, szybko, a ruchome zasłonki czy specjalne maty nie do końca spełniają swoje zadanie. Przyciemnione szyby będą więc w tej sytuacji o wiele trwalszym rozwiązaniem. Dzięki przyciemnionym szybom możemy również zadbać o nasze bezpieczeństwo. Szyba z folią w czasie uderzenia nie rozsypie się w drobny mak, a szkło nie wpadnie do wnętrza samochodu. Będzie więc zdecydowanie bezpieczniej.

Profesjonalne przyciemnianie szyb

Szyby możemy przyciemnić na własną rękę. Wystarczy kupić odpowiednią folię, a następnie dokładnie przykleić ją na szybach auta. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to pewnych umiejętności i dokładności. Może się zdarzyć, że przyklejenie nam nie wyjdzie, a folia zostanie zmarnowana. Lepszą opcją będzie więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy – a tego rodzaju usługi możemy znaleźć praktycznie w każdym mieście. Jeśli interesuje Cię przyciemnianie szyb Gdańsk, zadbaj o to, by Twoim autem zajęli się prawdziwi profesjonaliści z doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami. W poszukiwaniu odpowiedniej firmy dobrze jest sprawdzać opinie na temat wykonawcy, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że mamy do czynienia z fachowcami, którzy okleją nasze szyby najlepiej jak się da.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *