Wypadek w pracy – kto pokrywa koszty leczenia u dentysty?

Wypadki przy pracy to zdarzenia, których konsekwencje mogą być różne – od dosyć niegroźnych, aż po naprawdę poważne. Zdarza się, że na długi czas wyłączają nas z codziennego funkcjonowania, wymagają długiej rehabilitacji, a także innych form leczenia. W niektórych branżach zdarza się, że mogą ucierpieć także zęby lub szczęka. Wtedy trzeba zadbać o profesjonalne i fachowe leczenie.

Jeśli zdarzy się nam wypadek przy pracy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, mamy prawo między innymi do stuprocentowo płatnego zwolnienia lekarskiego, jeśli zdarzenie wyłączy nas z możliwości chodzenia do pracy. Co więcej, to pracodawca odpowiada zwykle za zdarzenie. Wypadki przy pracy najczęściej są bowiem efektem niewłaściwie przygotowanych miejsc pracy, a także niezbyt dużej dbałości o bezpieczeństwo pracownika. Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, ma możliwość ubiegania się o odszkodowanie z polisy pracodawcy. Jeśli jednak takiej polisy firma nie ma, to właśnie pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty leczenia, zarówno u różnych lekarzy specjalistów, jak i leczenia dentystycznego.

Drogie leczenie stomatologiczne

Leczenie po wypadkach czy urazach dotyczy zarówno szczęki, jak i zębów. Najczęściej konieczne jest uzupełnienie ubytków. Zdarza się też czasem, że trzeba przeprowadzić zabieg operacyjny, po którym konieczna jest długotrwała rehabilitacja. Niektóre zabiegi i formy leczenia, szczególnie te wymagające operacji, dostępne są w ramach państwowej służby zdrowia. Inne natomiast, jak chociażby kwestie związane z implantologią, są w stu procentach płatne i pacjenci muszą pokrywać koszty leczenia z własnej kieszeni. Jeden implant to koszt kilku tysięcy złotych. Inne koszty związane z różnymi formami leczenia stomatologicznego również mogą iść w grube tysiące. Dla pracownika, który uległ wypadkowi i płacić musi za coś z zupełnie nieswojej winy, może więc być to wyjątkowo niesprawiedliwe. Dlatego też koszty tego rodzaju leczenia również wymagają pokrycia przez ubezpieczyciela lub pracodawcę.

Trzeba szukać dobrych dentystów

Leczenie stomatologiczne po urazach i wypadkach bywa mocno skomplikowane i wymagające wielu wizyt na fotelu dentystycznym. Dlatego też warto najpierw bardzo dobrze rozejrzeć się w ofercie lekarzy dentystów w naszym mieście, porównać nie tylko cenniki, ale również to, co wchodzi w zakres usług. Ważne są również opinie na temat konkretnych stomatologów pochodzące od osób, które już korzystały z ich usług. To najbardziej miarodajna informacja na temat tego, czego możemy spodziewać się w gabinecie stomatologicznym. Bez względu na to, czy interesuje nas stomatolog Warszawa Ursynów, czy specjalista w innym regionie czy mieście, zawsze warto dokładnie szukać fachowców. Im poważniejszy mamy problem i dłuższe leczenie przed nami, tym więcej uwagi należy poświęcić, by stan naszego uzębienia oddać w ręce prawdziwego fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *