Czym są Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego i jak się objawiają?

Nie ma wątpliwości co do tego, że coraz więcej dzieci oraz młodzieży dotykają problemy ze słuchem. W końcu otaczający nas świat jest coraz głośniejszy, a także oddziałuje na nas znacznie więcej bodźców niż kiedyś. Bez wątpienia jest to niepokojąca, rosnąca tendencja, której trzeba mieć świadomość. Okazuje się bowiem, że brak odpowiedniej reakcji już na wczesnym etapie tego schorzenia może wyraźnie zaburzać rozwój młodej osoby. Dlatego właśnie rodzice powinni nie tylko edukować w zakresie dbania o słuch, ale przede wszystkim „trzymać rękę na pulsie” i regularnie badać uszy dziecka. Jednym ze schorzeniem, które staje się coraz powszechniejsze są Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego. Wciąż niewiele osób wie, czym one są, jak się objawiają, a przede wszystkim jak je diagnozować, dlatego właśnie tym tematem zajmiemy się dzisiaj.

Czym jest APD?

Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego, w skrócie APD oraz CAPT, są jednym z licznych zaburzeń pracy słuchu. Powodem ich występowania są nieprawidłowości w Ośrodkowym Układzie Nerwowym, nazywanym również Centralnym Układem Nerwowym. Jednocześnie zarówno praca, jak i budowa części obwodowej jest całkowicie prawidłowa. Oznacza to, że problem występuje w centralnej części, przez co mózgdziecka dotkniętego tym schorzeniem nie jestw stanie właściwie przetwarzać bodźców dźwiękowych. Tym samym nie może ono w pełni zrozumieć, a także wykorzystać usłyszanego odgłosu. Nie stanowi to problemu w bardzo cichych miejscach, jednak stwarza znaczne trudności w bardziej hałaśliwych przestrzeniach, gdzie trudno odróżnić od siebie poszczególne dźwięki. Wśród przyczyn pojawienia się APD znajduje się między innymi wcześniactwo, niedotlenienie, udary, infekcje, uszkodzenia toksyczne czy genetyczne predyspozycje.

Jak się objawia?

Objawy APD są niestety bardzo rozległe, przez co mogą utrudniać prawidłowy rozwój oraz być źródłem problemów w szkole. Właśnie z tego powodu ich znajomość jest szczególnie ważna. Tylko dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie schorzenia na jego wczesnym etapie. U wielu dzieci z APD można bardzo szybko dostrzec opóźnienia w rozwoju mowy, a także problemy z odpowiednią artykulacją. Powszechną trudnością jest rozumienie wypowiedzi innych, w szczególności zdań ze złożoną strukturą. Oprócz tego występuje nadwrażliwość na dźwięki, a także wyjątkowo słaba pamięć słuchowa. Często opóźniona, ale także utrudniona, jest nauka pisania i czytania. Wszystko to sprawia, że dziecko może mieć znaczne problemy w nauce oraz całkowicie niesłusznie być uznawane za mało zdolne. Bez wątpienia odbija się to również na ich funkcjonowaniu emocjonalno-społecznym.

Jak je diagnozować?

W przypadku zaobserwowania objawów, które zostały przedstawione powyżej, należy jak najszybciej udać się do laryngologa. Pierwsze z nich bardzo często objawiają się już w wieku przedszkolnym lub na początku edukacji na poziomie podstawowym. Jest to zatem czas, kiedy warto z większą uwagą obserwować swoją pociechę. Podstawą diagnozy APD jest wykluczenie pozostałych możliwych ubytków słuchu oraz upośledzeń umysłowych. Dopiero wtedy można przejść do profesjonalnych badań. Na podstawie ich wyników opracowuje się zindywidualizowany program działań. Składają się na niego różnorodne terapie, w tym między innymi Neuroflow czy z wykorzystaniem Systemu FM. Odpowiednio dobrane są w stanie wyraźnie ułatwić dziecku funkcjonowanie wśród rówieśników oraz w szkole.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *