Zakup kasy fiskalnej – kto i kiedy jest do tego zobowiązany

Kasy fiskalne spotykamy praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Wszystko dlatego, że istnieją pewne regulacje prawne, mówiące o tym kto i w jakich sytuacjach posiada obowiązek zakupu kasy fiskalnej. Dlatego jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo pamiętaj, aby zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zadbać o zakup kasy fiskalnej. Kto bezwzględnie powinien wyposażyć się w kasę fiskalną?

Kto posiada obowiązek zakupu prowadzenia kasy fiskalnej?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej określony jest w art. 111. ustawy o podatku od towarów i usług. Dla przedsiębiorstw, które wprowadzają do działalności kasę przewidziana jest ulga na zakup kasy fiskalnej. Dodatkowo ustawa mówi, że obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej posiada każde przedsiębiorstwo, które sprzedaje towary bądź usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Co więcej, bezwzględny obowiązek posiadania kasy fiskalnej mają podatnicy, którzy prowadzą:

  • sprzedaż gazu płynnego,
  • usługi taksówkarskie,
  • przewóz pasażerski i samochodowy,
  • sprzedaż wszelkich części i elementów samochodowych i do motorów,
  • sprzedaż wyrobów tytoniowych,
  • sprzedaż wyrobów alkoholowych,
  • dystrybucję i sprzedaż wszelkich paliw.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w przypadku świadczenia konkretnych usług

Pamiętajmy, że obowiązek posiadania kas fiskalnych dotyczy nie tylko sprzedaży dóbr, ale również w przypadku, gdy świadczymy pewne usługi. Są to między innymi naprawa samochodów oraz motocyklów wraz z wymianą opon, czy usługi związane z dokonywaniem przeglądów technicznych. Oczywiście lista usług jest znacznie dłuższa. Dlatego warto się z nią zapoznać. Jeśli prowadzimy usługi z zakresu jak poniżej, to pamiętajmy o zakupie kasy fiskalnej. Szczególnie, jeśli świadczymy usługi:

  • opieki medycznej, również dentystycznej,
  • doradztwa podatkowego oraz prawnego,
  • usług fryszerskich, kosmetycznych oraz kosmetologicznych,
  • usług gastronomicznych oraz cateringowych.

Pamiętajmy, że jeżeli poradzimy sprzedaż towarów lub usług bezwzględnie objętych obowiązkiem rejestrowania na kasie fiskalnej już pierwsza transakcja musi posiadać ewidencję na kasie fiskalnej.

Co jeszcze warto wiedzieć o wprowadzeniu kasy fiskalnej?

Istnieją pewne sytuacje, w których możemy być zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Podstawową przesłanką, która pozwala przedsiębiorcom na zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej jest dokonywanie dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz zwolnionych z ewidencji. Możemy również być zwolnieni z tego obowiązku, jeśli nasz obrót na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł.

Dla tych, którzy muszą dokonać zakupu kasy fiskalnej, przewidziane są pewne ulgi. Możemy odliczyć od podatku kwotę w wysokości 90% ceny zakupu kasy fiskalnej (nie wliczając podatku). Jednak suma odliczana od podatku nie może przekraczać 700zł. Należy mieć również na uwadze fakt, że od początku 2020 roku obowiązuje prawo mówiące o posiadaniu kas fiskalnych on-line, które dodatkowo monitorują i archiwizują każdą transakcję gromadząc o niej informacje. Wgląd w te informacje posiada między innymi Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Obowiązek rejestracji sprzedaży na kasach fiskalnych ma za zadanie uszczelnienie VAT oraz upowszechnienie płatności elektronicznych oraz dostępu do paragonów elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *