Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Prawidłowa wentylacja w budynku mieszkalnym ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu użytkowników, jak i dla stanu technicznego samego budynku. Co więcej, może również wpłynąć na wydatki na ogrzewanie. Dlatego też warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dzięki której będzie można znacznie ograniczyć ogrzewanie pomieszczeń.

Wymiana powietrza w budynku jest niezbędna, aby wnętrza były zdrowe i bezpieczne dla użytkowników. Brak wymiany powietrza, niesprawna wentylacja lub niedbanie o regularne wietrzenie powoduje, że we wnętrzu zaczyna gromadzić się wilgoć i para wodna. Osadzają się one na ścianach i stropach, stając się doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, które działają chorobotwórczo na układ oddechowy człowieka. W źle wentylowanych pomieszczeniach gorzej się czujemy, mamy problemy z oddychaniem, często zapadamy na infekcje dróg oddechowych, a także na alergie.

Wentylacja jest niezbędna dla konstrukcji budynku

Dobrze zaplanowana wentylacja mechaniczna wpływa nie tylko na samopoczucie mieszkańców budynku, ale również na samą konstrukcję obiektu. Wilgoć negatywnie wpływa bowiem na stropy, elementy więźby dachowej czy warstwę termoizolacji w budynku. Powoduje osłabienie konstrukcji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Dlatego też już na etapie planowania i powstawania projektu architektonicznego budynku należy zadbać o właściwą wentylację.

Dobrym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której w budynku będzie nieustannie zachodziła wymiana powietrza bez konieczności otwierania okien i wietrzenia. Co więcej, dzięki tak zaprojektowanej wentylacji wymiana powietrza będzie zachodziła bez ucieczki ciepła. Nie trzeba więc się obawiać, że z wentylacją wiązać się będą wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jak wygląda wentylacja mechaniczna?

W większości budynków starego typu można spotkać przede wszystkim wentylację grawitacyjną, która nie zawsze jest w pełni sprawna i wydajna. Na jej tle wentylacja mechaniczna prezentuje się wyjątkowo dobrze. Składa się ona z centrali wentylacyjnej wyposażonej w wentylatory oraz z kompletnego systemu przewodów wywiewnych i nawiewnych, którymi odbywa się wymiana powietrza. Jeśli dodatkowo w centrali zostanie zamontowany wymiennik ciepła, możliwe będzie korzystanie z rekuperacji. Dzięki temu powietrze, które będzie wywiewane z budynku zacznie oddawać swoje ciepło powietrzu nawiewanemu.

Dzięki rekuperacji do domu wraca tylko ciepło, kurz czy nieprzyjemne zapachy są odprowadzane na zewnątrz. Dzięki wentylacji mechanicznej można mieć w domu stały dopływ świeżego powietrza, a także regulować poziom wentylacji i dopasowywać go do indywidualnych potrzeb. Nie trzeba otwierać okien, nie ma przeciągów, nie trzeba też budować kominów. Warto jednak zadbać o to, by system wentylacji mechanicznej był zaprojektowany i wykonany przez profesjonalistów, którzy zrealizują go prawidłowo od początku do końca. Na https://www.bartosz.com.pl/ można znaleźć wysokiej jakości usługi wykonania systemów wentylacyjnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Warto w nie zainwestować, gdyż dobra wentylacja automatycznie i natychmiast podwyższa komfort życia mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *