[Artykuł sponsorowany]
Założenie własnej działalności gospodarczej to ogromna szansa, ale i duże wyzwanie. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Z jakim ryzykiem trzeba się liczyć? Przyglądamy się wadom i zaletom własnej działalności gospodarczej.
Warto zacząć od tego, czym jest działalność gospodarcza. Dokładną definicję można znaleźć w ustawie Prawo przedsiębiorców – „działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Jest to najprostsza forma prowadzenia własnej firmy. Wszystkich formalności związanych z założeniem działalności (takich jak obowiązkowa rejestracja w CEiDG czy określenie formy opodatkowania i metody księgowania) możesz dokonać drogą internetową – do potwierdzenia tożsamości wystarczy bankowość elektroniczna lub profil zaufany. Działalność gospodarczą może otworzyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych, bez konieczności uzyskiwania koncesji (z wyłączeniem określonych przez prawo przypadków, takich jak ochrona osób i mienia, usługi przewozowe, czy rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych).
Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej
Własna działalność gospodarcza gwarantuje pełną niezależność. Pracujesz na własny rachunek i cały zysk trafia do Twojej kieszeni. Masz realny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje Twój biznes. Możesz w pełni realizować swoją wizję – sam określasz metody pracy i wyceniasz swoje usługi. Kolejną zaletą jest bardzo duża elastyczność – sam wybierasz godziny i miejsce pracy. Nie musisz trzymać się sztywnych godzin wyznaczonych w ramach etatu czy pojawiać się w biurze. Dzięki temu łatwiej połączyć wykonywanie obowiązków z życiem rodzinnym czy realizowaniem prywatnych pasji. Osoby, które zdecydują się założyć własną działalność, mogą skorzystać z dofinansowań przyznawanych w ramach programów wspierania małych przedsiębiorców.
Prowadzenie działalności gospodarczej to jednak duże wyzwanie. Wymaga bardzo dobrej organizacji i dużej samodyscypliny – sam jesteś swoim szefem i tylko od Ciebie zależy efektywność pracy. Sam również ponosisz ryzyko finansowe – warto brać to pod uwagę, rozpoczynając własną działalność. Prowadzenie działalności wiąże się też z obciążeniami finansowymi. Przedsiębiorcy zobowiązani się do opłacania składek ZUS. Od uzyskanego dochodu należy zapłacić także podatek – jego wysokość uzależniona jest od tego, jaką formę rozliczania się z fiskusem wybierzesz. Część wydatków związanych z prowadzeniem działalności (np. opłatę za sprzęt komputerowy, samochód służbowy czy telefon firmowy) możesz wpisać w koszty uzyskania dochodu. W ten sposób zmniejszysz podstawę opodatkowania.
Jednoosobowa działalność gospodarcza może być dobrym pomysłem – warto jednak realnie ocenić swoje możliwości!