Jak zamienić kiczowate pomieszczenie vintage w retro hit zgodny z trendami?

Moda na vintage trafiła nie tylko do sklepów odzieżowych, ale także do wystroju wnętrz. Styl vintage we wnętrzu staje się coraz bardziej popularny. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wykorzystać zabytkowe motywy, czy fototapety z https://tappy.pl w aranżacji pokoju, inaczej zamiast przytulnego i wygodnego pokoju – może ukazać się kiczowate pomieszczenie.

Jakie fototapety, kolory i dodatki retro?

Do stworzenia atmosfery retro można wykorzystać zarówno prawdziwe meble i dodatki vintage, jak i przedmioty utrzymane w stylu vintage jak fototapety dostępne tutaj https://tappy.pl/oferta/fototapety/. W jakiej różnicy? Wiek prawdziwej dekoracji domu w stylu vintage to nie jeden rok. Sędziowie stylu vintage odnajdują je na pchlich targach, w antykwariatach, można natknąć się na niecodzienny dodatek, a na strychu babcinych darów… A przedmioty w stylu vintage powstają współcześnie i starzeją się sztucznie przy użyciu specjalny technik i recepcje.

Tworząc wnętrze w stylu vintage, można łączyć prawdziwe przedmioty dawnych czasów ze sztucznie wykonanymi w tym klimacie. Najważniejsze więc — starać się nie przekraczać pewnego tymczasowego okresu, aby wnętrze nie wyglądało na zbyt „niedopasowane”. Zwróć też uwagę na „jednolitość geograficzną”: jasne jest, że rocznik europejski różni się od, powiedzmy, irlandzkiego, dlatego nie należy ich łączyć.

Ważne jest, aby zrozumieć, że styl vintage we wnętrzu graniczy z wieloma innymi stylami: wnętrze vintage może być utrzymane w stylu:

  • wiejskim,

  • prowansalskim,

  • modernistycznym.

Ten styl obejmuje różne epoki i kraje, dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, o czym mówiliśmy wcześniej: wybierz jeden kraj i okres, nie trzeba bezmyślnie mieszać we wnętrzu wszystkich znalezionych retro rzeczy.

Jakie kolory w klimacie vintage?

Vintage we wnętrzu charakteryzuje się powściągliwą gamą kolorystyczną. Zazwyczaj retrownętrze jest wykonane w jasnych odcieniach (biały, beżowy, jasnoróżowy, blady liliowy, jasne odcienie szaroniebieskich i szarozielonych kwiatów). Z ciemnych kwiatów można użyć brązu, szarości.

Kontrastowe zestawienia kwiatów nie są zbyt mile widziane: zwykle do rejestracji wystroju wnętrza wybija się jeden dominujący kolor, a zbliżają się do niego bliskie odcienie. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej akcesoriów użyjesz przy dekorowaniu pokoju, tym mniej trzeba użyć kolorów.

Jeśli zdecydowałeś się stworzyć wnętrze w stylu vintage, zwróć szczególną uwagę na materiały wykończeniowe. Muszą być lub naturalne (płytka, drzewo, tynk, naturalne tkaniny), a dokładniej powinny imitować naturalne materiały. Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów i metod wykończeniowych, które dosłownie „krzyczą” o teraźniejszości wnętrza: karton gipsowy, sufity podwieszane itp.

Wykorzystanie starych mebli i tych samych dodatków może nadać wnętrzu nieco przypadkowości. W związku z tym, aby pokój był podobny do salonu, ale nie do starej szafy, przypadkowość mebli w stylu vintage należy zrównoważyć go symetrycznym układem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *