Zawód copywritera jest stosunkowo młody, gdyż popularność zyskał dopiero kilkanaście lat temu wraz z dużym rozwojem internetu oraz mediów społecznościowych. Osoby, które decydują się na taką przyszłość zawodową, mają wiele możliwości zatrudnienia. Co więcej, wcale nie muszą pracować na etacie – doskonale radzą sobie także jako freelancerzy.
Profesjonalny copywriter to specjalista od treści reklamowych, które są poszukiwane przez większe i mniejsze firmy. W dzisiejszych czasach podstawą działania każdego niemal biznesu jest bowiem skuteczna reklama, która trafia do potencjalnych klientów. Copywriterzy zajmują się tworzeniem treści na strony internetowe i blogi, a także tworzą profesjonalne teksty sprzedażowe, piszą opisy produktów, teksty do katalogów oraz teksty pozycjonujące w oparciu o konkretne słowa kluczowe. Te ostatnie mają potężne znaczenie w pozycjonowaniu. Dzięki dobrym treściom można bowiem sprawić, że firma będzie znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania, a dzięki temu będzie bardziej widoczna przez potencjalnych klientów. Klienci, którzy szukają produktów i usług w internecie, najczęściej bowiem wybierają tę ofertę, która wysoko pojawia się w wynikach wyszukiwania.
Praca na etacie dla osób z dużych miast
Copywriterzy mogą bez problemu pracować z domu, jednak nie brakuje też ofert pracy w agencjach reklamowych czy wielu innych firmach. Komu zależy na etacie, umowie o pracę i wszystkich związanych z tym przywilejach, bez problemu znajdzie pracę w swoim zawodzie. Warto jednak pamiętać, że oferty pracy dla copywriterów najczęściej dotyczą dużych miast, w których prężnie działają agencje reklamowe. W mniejszych miejscowościach możliwości pracy stacjonarnej są zdecydowanie mniejsze. Niższe są również możliwości zarobkowe. Ale wtedy dobrym rozwiązaniem jest połączenie pracy na etacie z dorabianiem na pisaniu po godzinach. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystkie przywileje związane z etatem, a jednocześnie chcą zarabiać większe pieniądze. Działanie na dwa fronty ma jednak jedną wadę – zdecydowanie ogranicza czas wolny, który możemy poświęcić na przyjemności. Można je bowiem porównać do pracy na dwóch etatach jednocześnie.
Kiedy warto rozważyć rezygnację z etatu?
Wiele osób, które są zatrudnione na etacie, prędzej czy później decyduje się na przejście na własną działalność. Okazuje się bowiem, że możliwości zarobkowe w pracy jako freelancer są zdecydowanie większe niż w pracy etatowej. Dobry copywriter z pewnością nie musi bowiem narzekać na brak klientów, dzięki czemu może nieustannie się rozwijać i zdobywać nowe zlecenia. Często się okazuje, że zleceń jest tak dużo, że trudno jest je wykonywać jedynie w czasie wolnym. Wtedy warto rozważyć zajęcie się copywritingiem na własnej działalności. Trzeba jednak pamiętać, że praca na swoim ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Decyzja o rezygnacji z wygodnego etatu powinna więc być poprzedzona bardzo dobrą analizą wszystkich za i przeciw.